overfm.gr | Bundesliga | Tου διπλού το κάγκελο στην Μπουντεσλίγκα με την Μπάγερν να περνάει στην κορυφή προσωρινά

Οι τέσσερις από τις πέντε αναμετρήσεις στην Μπουντεσλίγκα έληξαν με διπλό με την Μπάγερν με την νίκη που πέτυχε στο Βερολίνο με 3-2 επί της Χέρτα να περνάει προσωρινά στην κορυφή.

Μια αγωνιστική που τα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια που διεξήχθησαν στην Μπουντεσλίγκα στις 16.30 έληξαν με διπλά με την Μπάγερν να κερδίζει στο «Ολυμπιαστάντιον» την Χέρτα με 3-2 κάνοντας τα εύκολα δύσκολα και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφη της Μπουντεσλίγκα. Ο Μουσιάλα στο 12′ άνοιξε το σκορ για τους «Βαυαρούς» και ο Τσούπο-Μότινγκ με ντοπιέτα σκοράροντας στο 37′ και 38′ αντίστοιχα κάνοντας το 0-3. Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι οι πρωταθλητές Γερμανίας καθάρισαν το ματς ο Λουκεμπάκιο μείωσε αρχικά σε 1-3 στο 40′ και ο Ζέλκε με πέναλτι στο 45′ σε 2-3 με τους φιλοξενουμενους να κρατάνε την νίκη.

Υπόθεση ενός ημιχρόνου ήταν και η νίκη της Ντόρτμουντ που συνέτριψε άνετα με 3-0 στην «Σίνγκταλ Ιντούνα Παρκ» την προτελευταία Μπόχουμ και βρισκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρέινα που έκανε χατ τρικ σκοράροντας στο 8′, στο 12′ με πέναλτι και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Αέρας πέρασε η Βόλφσμπουργκ από την Μαγεντία συντρίβοντας με 3-0 την Μάιντς. Ο Βίμερ στο 33′ άνοιξε το σκορ, ο Άρνολντ στο 70′ έκανε το 0-2 και το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μπάκου στο 84′.

Μεγάλη νίκη επί της Χόφενχάιμ με 3-1 μέσα στην «Ράιν Νέκαρ Αρίνα» πέτυχε η Λειψία η οποία σκαρφάλωσε στην έκτη θέση. Ο Ενκουκού σκοραρε δις για τους Κυπελλούχους Γερμανίας στο 17′ και 57′ αντίστοιχα ενώ μεσολάβησε η ισοφάριση του Ρούτερ στο 50′ για τους γηπεδούχους. Την νίκη στους φιλοξενουμένους σφράγισε ο Όλμο στο 69′.

Τέλος σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Άουγκσμπουργκ σημείωσε η Αιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση αφήνοντας την αντίπαλο της στην 14η. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μπερίσα. Η ομάδα της Φρανφούρτης ισοφάρισε με τον Ρόντε στο 13′ και πήρε την νίκη με τον Κνάουφ στο 64′.