overfm.gr | Premier League | Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Οι «κόκκινοι διάβολοι» με ολική ανατροπή εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση [vid]

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γύρισε το παιχνίδι από 1-0 σε 1-3 και πήρε τους τρεις πόντους που την φέρνουν… αγκαλιά με την εξασφάλιση μίας θέσης για το Champions League της περιόδου 2021-2022.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβαλε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε με ανατροπή μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 μέσα στην έδρα της Τότεναμ, για να εδραιωθεί με αυτό το αποτέλεσμα στην 2η θέση της Premier League, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μουρίνιο στην πρώτη εντός έδρας ήττα της προπονητικής καριέρας του απέναντί τους.

Η ομάδα του Λονδίνου στο 40′ βρήκε δίχτυα στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο. Εντομπελέ, Κέιν και Μόουρα κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα και ο Σον στο δευτερο δοκάρι νίκησε με κοντινό σουτ τον Χέντερσον για το 1-0.

Στο 59′, ο Λορίς σταμάτησε αρχικά το κοντινό σουτ του Καβάνι, όμως ο Φρεντ που ακολουθούσε ως τρέιλερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, ενώ στη συνέχεια του αγώνα, ο Καβάνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Τότεναμ και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Λορίς για την ανατροπή και το 1-2.

Στο τέλος του αγώνα, η ομάδα του Μάντσεστερ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στο κέντρο της άμυνας των Λονδρέζων, με τον Πογκμπά να σερβίρει στον Γκρίνγουντ και τον νεαρό φορ να κάνει μαγική προσποίηση πριν νικήσει με δεξί σουτ τον Λορίς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τους «κόκκινους διαβόλους».

Δείτε τα highlights του αγώνα:

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ, Ρόντον, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Εντομπελέ (78′ Λαμέλα), Χόιμπιεργκ, Λο Σέλσο (61′ Σισοκό), Μόουρα (82′ Μπέιλ), Σον, Κέιν

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Χέντερσον, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Φερνάντες (90′ Μάτιτς), Πογκμπά, Ράσφορντ (72′ Γκρίνγουντ), Καβάνι