overfm.gr | Serie A | Τορίνο-Βερόνα 1-0 – Νίκη «ανάσα» για τη Τορίνο

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Τορίνο, επικρατώντας, εντός έδρας, της Βερόνα με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Πόμπεγκα.

Νίκη «ανάσα» για την Τορίνο, η οποία κέρδισε τη Βερόνα, εντός έδρας, με 1-0. Η «Γκρανάτα» κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της ομάδας του Ιγκόρ Τούντορ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A.

Η νίκη αυτή, έδωσε την ευκαιρία στην Τορίνο να ξεπεράσει τη Βερόνα στη βαθμολογία, γεγονός που της δίνει πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας

Η αποβολή του Μανιάνι άλλαξε τις ισσοροπίες

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε νωχελικά, με τις δύο ομάδες να είναι πιο προσηλωμένες στο αμυντικό κομμάτι. Η «Γκρανάτα» όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο αμυντικός της Ελλάς Βερόνα Μανιάνι έκανε φάουλ εκτός περιοχής και δέχτηκε τη κόκκινη κάρτα από το διαιτητή της αναμέτρησης, έπειτα από έλεγχο που έγινε στο VAR.

Το φάουλ εκτελέστηκε και ο Πόμπεγκα,(έπειτα από αναμπουμπούλα που έγινε στη μεγάλη περιοχή), με σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα της Τορίνο. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης τελείωσε χώρις κάποια άλλη μεγάλη στιγμή, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ.

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κράτησε το μηδεν

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το πρώτο μέρος και ουσιαστικά φρόντισαν στο δεύτερο να μην απειληθούν ιδιαίτερα. Μάλιστα στο 51’ παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το σουτ του Σανάμπρια απέκρουσε ο Μοντίπο.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες της Τορίνο είχαν τη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν κενό στην άμυνα της Βερόνα. Παρόλα αυτά οι φιλόξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, για να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας:

Ο Ταμέζε εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλα ο τερματοφύλακας της Τορίνο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, έκανε μια τρομερή απόκρουση με αποτέλεσμα να κρατήσει το clean sheet για την ομάδα του. Έτσι, η Τορίνο ανέβηκε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A(25 βαθμούς), ενώ η Ελλάς Βερόνα παρέμεινε στη 13η θέση με 23 βαθμούς.

ΤΟΡΙΝΟ (Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ντζιντζί (Ζίμα 55’),Μπρέμερ,Ροντρίγκες (Μποτζιόρνο 79’),Σίνγκο (Αϊνά 79’), Λούκιτς, Πόμπεγκα (Ρολάντο 79’),Βοϊβόντα, Πράετ (Μπρέκαλο 62’),Πιάτσα, Σανάμπρια
ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ (Τούντορ):Μοντίπο, Καζάλε, Μανιάνι, Τσεκερίνι, Φαραόνι, Βελόσο (72’Μπέσα), Ίλιτς (Χόνγκλα 86’), Λάζοβιτς, Λαζάνια (Σούταλο 29’-Καντσελιέρι 85), Καπράρι (Ταμέζε 29’), Σιμεόνε.