overfm.gr | Euroleague | Τόφας – Ζαλγκίρις 71 – 57 – Νέα ήττα για τους Λιθουανούς

Η Ζαλγκίρις συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της στα φιλικά παιχνίδια, καθώς δέχθηκε νέα ήττα με σκορ 71-57 από την Τόφας.

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας δεν ήταν καθόλου καλοί ούτε στο φιλικό απέναντι στην Τουρκική, Τόφας. Πλέον, η Ζαλγκίρις δεν έχει καμία νίκη στα 3 φιλικά που έχει δώσει μέχρι τώρα. Συγκεκριμένα, έχει ηττηθεί από Λιετκαμπέλις και Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Στο παιχνίδι με την Τόφας, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ είχε το προβάδισμα στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, όμως στο 4ο κατέρρευσε. Οι Τούρκοι έκαναν ένα 16-0 στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 23-4.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σέφερντ με 18 πόντους. Ο Έλτζιν Κουκ έκανε νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λεκαβίτσιους με 10 πόντους. Ήταν ο μοναδικός παίκτης των Λιθουανών με διψήφιο αριθμό πόντων. Η ομάδα του Σίλερ είχε πολύ άσχημα ποσοστά σε δίποντα (41%) και τρίποντα (25%), ενώ υπέπεσε σε 18 λάθη. Ο Εμμάνουελ Μοουντιέι ήταν πολύ άστοχος με 2/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-39, 48-53, 71-57.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Μούντιεϊ 6 (2/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 λάθη), Μιλάκνις 6 (2), Κάβανο 5 (1), Λοβέρν 8 (11 ριμπάουντ), Ουλανόβας 9 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 10 (6 ασίστ), Νέμπο 2 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιανκούνας 3, Στρέλνιεκς, Γκιφάι 8 (5 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 15/36 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 15/18 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.