overfm.gr | La Liga | Το τρένο της Σοσιεδάδ δεν έκανε στάση ούτε στο «Βαγιέκας»

Συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία η Σοσιεδάδ η οποία πέρασε και από το «Βαγιέκας» επικρατώντας με 2-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Εννέα συνεχόμενες νίκες σε Ισπανία και Ευρώπη πέτυχε η Σοσιεδάδ επικρατώντας και της Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-0 στο «Βαγιέκας». Οι «Βάσκοι» πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκονται ισόβαθμοι στην δεύτερη θέση με την Μπαρτσελόνα που έχει δυο παιχνίδια λιγότερα. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην όγδοη θέση μαζί με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στο 16′, ο Νταβίντ Σίλβα έκλεψε από τον Ουνάι Λόπεθ πάσαρε στον Σόρλοθ και εκείνος έγραψε το 0-1. Και στο 36′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπερενετσέα από κοντά έκανε το 0-2 δίνοντας σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Λετζέν, την οποία έβγαλε ο γκολκίπερ Ρεμίρο και στην συνέχεια ο Ντιμιτριέφσκι δυο φορές απεσώβησε το 0-3.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ντιμιτριέφσκι, Λετζέν, Μπάλιου, Φραν Γκαρθία, Κατένα, Άλβαρο Γκαρθία, Τρέχο, Σις, Ίσι Παλαθόν, Ουνάι Λόπεθ, Καμέλο

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θουμπέλδια, Ρίκο, Λε Νορμάν, Ελουστόνδο, Μπράις, Πάμπλο Μαρίν, Ιγιαραμέντι, Σόρλοθ, Μπαρενετσέα, Νταβίντ Σίλβα