overfm.gr | Πόλο | Το Περιστέρι «έσπασε» το αήττητο της Βουλιαγμένης

Το Περιστέρι επικράτησε 9-8 της Βουλιαγμένης για την 10η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Το Περιστέρι έκανε την έκπληξη στα σημερινά παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Μία εβδομάδα μετά την οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο, η ομάδα του Κώστα Λούδη «άλωσε» το Λαιμό με 9-8 και υποχρέωσε τη Βουλιαγμένη στην πρώτη ήττα της (και γενικά την πρώτη βαθμολογική της απώλεια) στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά το Περιστέρι «γύρισε» το ματς και πήρε τη νίκη, με τον Νίκο Παπασηφάκη να πετυχαίνει τα τρία τελευταία τέρματα της ομάδας του, μεταξύ αυτών και το νικητήριο, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο βετεράνος Φίλιππος Καραμπέτσος «σφράγισε» την έκπληξη, αποκρούοντας το τελευταίο σουτ του Καπότση.

Β’ Όμιλος

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε εύκολα στη Νέα Σμύρνη της Χίου με 13-5 και εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την ήττα του ΝΟΒ, πιάνοντάς τον στην κορυφή του Β΄ ομίλου. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας με άνεση (12-4) το εμπόδιο του ΟΥΚ Βόλου στο Παρκο Γουδή, ενώ ο Υδραϊκός δυσκολεύτηκε για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού ΝΟ Χανίων στον Αλιμο, φτάνοντας στο τελικό 13-11 χάρη σε ένα 3-1 στην τελευταία περίοδο.

Α’ Όμιλος

Στον Α΄ όμιλο, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Γλυφάδα, την οποία συνέτριψε 20-5 με έξι γκολ του Γιάννη Φουντούλη και πέντε του Νίκου Γκίλλα. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Μουρίκη και Γραμματικό, τον Μπίγιατς και τον Φιλίποβιτς, που ταξίδεψε στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα προκειμένου να βραβευθεί από τη FINA ως ο κορυφαίος πολίστας του κόσμου για το 2021. Στο ντέρμπι των «Δικεφάλων», η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Τσαταλιό που πέτυχε πέντε γκολ, επικράτησε στην Ηλιούπολη του ΠΑΟΚ με 9-7 και παραμένει στην τρίτη θέση. Εύκολο απόγευμα είχε ο Απόλλων Σμύρνης στη Θεσσαλονίκη, νικώντας 16-9 τον ουραγό Αρη, ενώ ο Εθνικός πέρασε άνετα (11-5) από το Παλαιό Φάληρο και πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη.