overfm.gr | Super League 2 | Το πανόραμα της 32ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Superleague 2

Δράση και θέαμα προσέφερε για ακόμη μια φορά ο Νότιος όμιλος της Superleague 2. Διαβάστε τα όσα έγιναν στα παιχνίδια της αγωνιστικής

Ζάκυνθος – Χανιά 3-1

Παρότι έχει και μαθηματικά υποβιβαστεί, η Ζάκυνθος πάλαιψε για την τιμή των όπλων
στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της για τη φετινή σεζόν. Το οποίο και συνοδεύτηκε με επικράτηση με 3-1 επί των Χανίων. Μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, ο Τσιμέλι με πέναλτι στο 57′ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ιονίου, με τα Χανιά να απαντάνε με σουτ του Παράνο στο 71′, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση. Όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Ζάκυνθος ήταν αυτή που βρήκε δύο γκολ και πανηγύρισε τη νίκη. Αρχικά με τον Λάμπογλου στο 89′ και στις καθυστερήσεις ο Εντουάρντο με πέναλτι. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μέντεζ, Εντουάρντο, Κούνια, Τσιμέλι, Καλλιβωκάς, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Ρουκουά (78′ Ελ Γκανάσι), Μπαζάν (85′ Λάμπογλου), Σούρμπης, Κιτόκο (74′ Κοναγκάγια)

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Φόμπι (68′ Καψάλης), Πατάπης (57′ Ζιούλης), Παντεκίδης, Κογιέτε (68′ Νικολής), Κάρλος, Καλαϊτζάκης (46′ Παράνο), Παναγιωτούδης, Βάρκας (68′ Κόλλας), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς

Καλλιθέα – Αστέρας Βλαχιώτη 5-1

Η Καλλιθέα επικράτησε εύκολα με 5-1 του Αστέρα Βλαχιώτη για την 32η αγωνιστική της διατηρώντας παράλληλα τις μαθηματικές της ελπίδες στο κυνήγι του πρωτοπόρου Λεβαδειακού, όντας στους πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή. Ο Κυνηγόπουλος στο 21′ άνοιξε το σκορ, για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου και ο Μουνιέ πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Τσιντώνης στο 40′ βρήκε και αυτός δίχτυα για το 3-0. Ο Κυνηγόπουλος σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 62′ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Οι φιλοξενούμενοι απλά σημείωσαν το γκολ της τιμής στο 80′ με τον Μπάτροβιτς, και στις καθυστερήσεις ο Χασαμπένγκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Ο Αστέρας Βλαχιώτη παρέμεινε ελάχιστα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και συνεχίζει να παλεύει για τη σωτηρία του με δύο ματς που απομένουν.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Μπουλούλης, Κύργιας, Τσιντώνης, Βασιλούδης, Κυνηγόπουλος, Μανθάτης, Χατζηδίμπας, Μάλτσι, Μουνιέ

Αστέρας Βλαχιώτη (Φυντάνης): Ιωαννίδης, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε (19′ λ.τ Μπάτροβιτς), Αναστασόπουλος, Γκρατσόφ, Σοκολάροφ, Λεωνιδόπουλος, Φουρλάνος, Φερέιρα, Σιντορένκο, Μπούτνικ

Ηρόδοτος – ΑΕ Καραϊσκάκης 0-0

Στην Κρήτη, η αναμέτρηση του Ηρόδοτου με τον Καραϊσκάκη αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) και αμφότεροι παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού. Το ματς είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με τις δυο ομάδες να φτάνουν με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή. Στο 90′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, όμως ο διαιτητής Στάμος δεν εντόπισε παράβαση. Οι Αρτινοί βρίσκονται στη 15η θέση με 29 βαθμούς, ενώ ο Ηρόδοτος είναι 13ος με 31 και βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, καθώς ο 14ος Παναθηναϊκός Β’ δεν μπορεί να υποβιβαστεί.

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Γκόμεζ, Ασίγκμπα, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Αργκιλέσι (70′ Κίσσας), Βρεττός, Μπαρμπόσα (86′ Σουρνάκης), Ποζατζίδης, Κάπελ (62′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης.

Καραϊσκάκης (Ουσταμπασίδης): Λάζαρεβς, Πριόνας, Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Κρισμάρεβιτς, Μίλιτς (86′ Φαν Ίπερεν), Νταλακούρας, Κλιγγόπουλος, Βαφειάδης (55′ Γαλεάδης), Κορέλας (55′ Χελοβάνι), Ντοναλντόνι.

ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας Ρόδου 2-2

Αμφίρροπο αντιθέτως από την Κρήτη ήταν το ματς του ΟΦΙ με τον Διαγόρα. Οι δύο ομάδες μπορεί να έμειναν στην ισοπαλία στην Ιεράπετρα, όμως το κοινό που παρακολούθησε από κοντά την αναμέτρηση απόλαυσαν τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια. Οι Κρητικοί είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο. Μόλις στο 6′ ο Καλλιτσουνάκης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα (9′) ο Αντερέγκεν με πλασέ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Μπίντση. Στο 14′ ο Αντερέγκεν με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγινε ο δεύτερος παίκτης των Κρητικών που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στο 18′ ο Χιμένεθ έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Οι Ροδίτες μείωσαν στο 34′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαστιανό και στο 72΄ έφεραν το ματς στα ίσα με το σουτ του Μπλάνκο και κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό από το Βουζουνεράκειο.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Σότο, Μούλερ, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Λεμονής, Καλλιτσουνάκης (71′ Καραμπέτσος), Νεκούλ, Κάρδαρης (46′ Ψάνης), Χιμένεθ, Αντερέγκεν.

Διαγόρας (Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (74′ Μπούμπας), Ρουγκάλας, Γιώργου, Τοπάλ, Παραστατίδης, Τσιαντούλας (79′ Σάιμπερτ), Σινγκ (57′ Μπλάνκο), Μπαστιάνος, Λαμπίρης.