overfm.gr | Euroleague | Το ορεκτικό είχε ….Μπέικον και το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε

Με μεγάλο πρωταγωνιστή του Ντουέιν Μπέικον που σημείωσε 31 πόντους ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Αρμάνι στο ΟΑΚΑ με 90-77 (72-72 κ.δ).

Αυτός ο Παναθηναϊκός είναι φτιαγμένος από μέταλο και ατσάλι. Με οδηγό τον Ντουέιν Μπέικον που σημείωσε 31 πόντους η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς επικράτησε της Αρμάνι στο ΟΑΚΑ με 90-77 στην παράταση με τον κανονικό αγώνα να λήγει με 72-72. Πλέον είναι στο 6-6 πετυχαίνονας την τέταρτη σερί νίκη με τους Ιταλούς να υποπίπτουν στην όγδοη σερί ήττα και να είναι στο 3-9 τελευταίοι μαζί με την Άλμπα. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ελληνική ομάδα πέρασε μόλις μια φορά μπροστά στον κανονικό αγώνα με 6-4 και έστειλε το ματς στην παράταση εκεί όπου όταν πήρε το προβάδισμα δεν το έχασε ποτέ. Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Μήτρου-Λονγκ με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός και φανερά επηρεασμένος από την απουσία του Γουόλτερς στο ματς, μη μπορώντας να βρει ιδέες επιθετικά. Οι Ιταλοί με κορυφαίο τον Ντέιβις στα πρώτα λεπτά, πήγαν από νωρίς στο +6 (8-14). Οι «πράσινοι» ήταν κολλημένοι επιθετικά και οι Ιταλοί έκλεισαν την πρώτη περιοδο προηγούμενοι με 13-22.

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ του «τριφυλλιού» στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έδωσαν την ευκαιρια στην ιταλική ομάδα με ξέσπασμα από τον Λουβαβού-Καμπαρό   να προηγηθεί με 17-31. Στην συνέχεια ήρθε η ώρα του Μπέικον που με συνεχόμενους πόντους μείωσε για τους γηπεδούχους σε 28-34 ενώ τελικά το ημίχρονο έληξε με 33-42.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορμητικός στο δεύτερο μέρος και μείωσε γρήγορα στους 5 (37-42), όμως απανωτά ανόητα λάθη έφεραν συνεχόμενα τρίποντα του Λουβαβού-Καμπαρό για το 37-50. Η διαφορά μάλιστα πήγε και στους 15 πόντους με τους Μήτρου-Λονγκ και Μέλι, να κάνουν το 42-57 κάνοντας τα πράγματα πολύ δύσκολα. Οι «πράσινοι» ξύπνησαν κάπως και με τους Λι και Πονίτκα μείωσαν σε 52-59 στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Ράντονιτς μπήκαν «ανεβασμένοι» και στην τέταρτη περίοδο, με Λι, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις να μειώνουν μετά από ώρα στον έναν (63-64). Δύο τρίποντα- «μαχαιριές» από Ντέιβις και Χολ έφεραν πάλι τους Ιταλούς στο +6 (64-70). Ωστόσο η ελληνική ομάδα με τους Λι και Μπέικον ισοφάρισαν σε 72-72 ενώ είχαν την ευκαιρία να πάρουν και την νικη αλλα το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου ο Μπέικον έφερε το πρώτο προβάδισμα στους γηπεδούχους μετά το 6-4 (78-75). Η Αρμάνι είχε πλέον παραδώσει πνεύμα, ο Μπέικον και ο Λι συνέχισαν το «πάρτι» και ο τελευταίος με τρίποντο από μακριά στην εκπνοή έκανε το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72, 90-77 (παράταση)