overfm.gr | Premier League | Το Λονδίνο βάφτηκε κόκκινο

Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε η Άρσεναλ επί της Τότεναμ με 2-0 στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιουμ» και ξέφυγε 8 βαθμούς από την Μάντσεστερ Σίτι.

Ήταν να μην αξιοποιήσει την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ». Η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε αυτήν την εξέλιξη και με την νίκη της με 2-0 επί της Τότεναμ μέσα στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιον» ξέφυγε 8 βαθμούς από τους πρωταθλητές Αγγλίας αποφασισμένοι να τους πάρουν τα σκήπτρα για φέτος.

Στο 7ο λεπτό ο Γιορίς είπε όχι σε συρτό σουτ του Ενκετιά ενώ στο 14’ ο Σακά έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γάλλος τερματοφύλακας με αυτογκόλ έκανε το 0-1. Στο 18ο λεπτό ο Σεσενιόν πέρασε πανέμορφα στον Σον ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά είδε τον Ράμσντεϊλ να σώζει ενώ στο 22’ ο Γιορίς είπε όχι σε όμορφο σουτ του Έντεγκααρντ . Τρία λεπτά αργότερα η σουτάρα του Πάρτει τράνταξε το δοκάρι του Γιορίς. Και στο 36’ο Έντεργκαρντ με νέο μακρινό σουτ έκανε το 0-2 για τους «κανονιέρηδες» οι οποίοι γλύτωσαν το γκολ στο 45′ με τον Ράμσντεϊλ να διώχνει την κεφαλιά του Κέιν.

Φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές στο 50′ ενώ στο 61′ το σουτ του Κουλουσέφσκι πέρασε μόλις έξω. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και  η Άρσεναλ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που την φέρνει πιο κοντά στον τίτλο μετά από 19 χρόνια.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντόχερτι (71’ Ριτσάρλισον), Ντάιερ, Ρομέρο, Λενγκλέ (88’ Ντέιβις), Σεσενιόν (76’ Μπισουμά), Χόιμπιεργκ, Σαρ (76’ Πέρισιτς), Κουλουσέβσκι (88’ Χιλ), Σον, Κέιν

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Ζιντσένκο (85’ Τομιγιάσου), Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Τζάκα, Παρτέι, Έντεγκααρντ (90+4′ Σμιθ Ρόου), Μαρτινέλι (79’ Τίρνεϊ), Σακά, Ενκετιά (90+4′ Σμιθ Ρόου)