overfm.gr | Serie A | Το Λονδίνο βάφτηκε …..κόκκινο

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του λονδρέζικου ντέρμπι με την Τσέλσι κερδίζοντας με 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και παρέμεινε στην κορυφή.

Αυτή η Άρσεναλ το φωνάζει ότι χτυπάει πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέρασε και από το «Στάμφορντ Μπριτζ» κερδίζοντας με 1-0 την Τσελσι και διατηρήθηκε στην κορυφή παίρνοντας το λονδρέζικο ντέρμπι.

Στο πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι ήταν από μέτριο ως κακό με την μόνη αξιόλογη φάση να δημιουργείται στο 29′ με την σέντρα του Μαρτινέλι και την κεφαλιά του Ζεσούς να μην βρίσκει στόχο.

Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» πήραν τα ηνία του αγώνα και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 61′ έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Ζεσούς να σουτάρει από δεξιά και τον Μεντί να διώχνει. Και στο 63′ από εκτέλεση κόρνερ του Σάκα η μπάλα πέρασε από όλους, ο Μεντί έκανε κακό υπολογισμό και ο Γκάμπριελ από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1.

Μάλιστα στο 75′ η Άρσεναλ έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη όταν ο Όντεργκαρντ έφυγε απέναντι από τον Μεντί, όμως άργησε και το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά αποτυγχάνοντας να εκτιμήσει σωστά τη φάση. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με τους «κανονιέρηδες» να κρατάνε την νίκη και την πρωτιά.

ΤΣΕΛΣΙ(Γκρέιαμ Πότερ): Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Κουκουρέγια, Ζορζίνιο, Λόφτους Τσικ (78′ Κόβατσιτς), Στέρλινγκ, Μάουντ (78′ Πούλισικ), Χάβερτς (64′ Γκάλαχερ), Ομπαμεγιάνγκ (64′ Μπρόχα)

ΑΡΣΕΝΑΛ(Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Γκάμπριελ Μαγκαλάες, Σαλιμπά, Ζιντσένκο (78′ Τίρνεϊ), Πάρτεϊ, Έντεγκααρντ (87′ Ελνένι), Τζάκα, Σακά, Ζεσούς, Μαρτινέλι