overfm.gr | Basket League | Basket League: Το Λαύριο με τη μεγαλύτερη ανατροπή της σεζόν

Σπουδαίο ομαδικό ρεκόρ για το Λαύριο.

Το Λαύριο Megabolt πέρασε από τη Νίκαια με μία επίδοση που είναι με διαφορά η μεγαλύτερη της φετινής σεζόν. Επιβλήθηκε του Ιωνικού καλύπτοντας τη διαφορά των 20 πόντων με την οποία βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο (51-31) και σημειώνοντας τη μεγαλύτερη ανατροπή της περιόδου.
Η ομάδα της λαυρεωτικής ξεπέρασε την ανατροπή των 14 πόντων που έκανε στη 2η αγωνιστική η Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό επί του Κολοσσού H Hotels, όταν βρέθηκε πίσω με 19-33 στο 20:49 αλλά νίκησε με 59-57.

Η ανατροπή της ομάδας του Γιώργου Λημνιάτη ήρθε μέσα από την εντυπωσιακή επίδοση των 59 πόντων του δεύτερου ημιχρόνου, που πλησίασε στο ρεκόρ της φετινής σεζόν αφού 60 πόντους είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική.

Η ομάδα της λαυρεωτικής πάντως ισοφάρισε το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς ενός ημιχρόνου στη σεζόν, με το +28 που σημείωσε (31-59) αφού το ίδιο είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα του με τον Ιωνικό (48-20).

Το Λαύριο Megabolt σημείωσε δύο συνεχόμενες νίκες για τρίτη φορά στη σεζόν, αφού προηγήθηκε και εκείνη στην Καρδίτσα. Το ίδιο είχε κάνει στο αντίστοιχο «πακέτο» του πρώτου γύρου κόντρα στον Ιωνικό και την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό αλλά και στη 16η και στη 17η αγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ εκτός και τον Απόλλωνα Carna εντός έδρας.

Φτάνοντας τις τρεις εκτός έδρας νίκες, το Λαύριο Megabolt απέφυγε την ισοφάριση του χειρότερου ρεκόρ της ιστορίας του στην Basket League. Είχε ρεκόρ 2-11 στην κανονική περίοδο των σεζόν 2015-16 και 2018-19.