overfm.gr | Bundesliga | Το έσωσε στο τέλος η Μπάγερν, πεντάσφαιρη Βόλφσμπουργκ

Με γκολ του Κίμιχ η Μπάγερν γλύτωσε την ήττα με την Κολονία στην «Αλιάντς Αρίνα» (1-1) ενώ η Βόλφσμπουργκ διέσυρε την Χέρτα με 5-0 στο «Ολυμπιαστάντιον» του Βερολίνου.

Παραλίγο με ήττα σοκ βρέθηκε η Μπάγερν μέσα στην «Αλιάντς Αρίνα» κόντρα στην Κολονία αλλά με γκολ του Κίμιχ στο τέλος έσωσε την παρτίδα και πήρε την ισοπαλία με 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα είναι μπροστά με 4 βαθμούς από την Λειψία και με 6 από Άιντραχτ και Ουνιόν με τις δυο τελευταίες να έχουν ένα ματς λιγότερο. Ο Σκίρι στο 4′ πάγωσε το Μόναχο βάζοντας μπροστά στο σκορ τα «πουλάρια». Στην συνέχεια οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες και ώσπου ήρθε όπως προαναφέραμε ο Κίμιχ στο 90′ να σώσει την παρτίδα για τους «Βαυαρούς».

Με κεκτημένη ταχύτητα από την εξάρα στην Φράιμπουργκ την περασμενη Κυριακή στην «Βόλκσβάγκεν Αρίνα» , η Βόλφσμπουργκ πέρασε εντυπωσιακά από το Ολυμπιαστάντιον του Βερολίνου διασύροντας την Χέρτα με 5-0. Με αυτήν την νίκη οι «λύκοι» βρίσκονται στην έκτη θέση ενώ οι «Βερολινέζοι» στην προτελευταία. O Σβάνμπεργκ στο 4′ άνοιξε το σκορ και το 0-2 έκανε ο Άρνολντ στο 31′ με πέναλτι και ο Βιντ τρία λεπτα αργότερα το 0-3 του ημιχρόνου. Ο Μπακού στο 72′ έκανε το 0-4 και το σκορ έκλεισε ο Μαρμούς στο 86′.

Τέλος εκπληκτικό ματς έγινε στην «Ράιν Νέκαρ Αρίνα» όπου Χόφενχαιμ και Στουτγάρδη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 με τους γηπεδούχους να είναι 13οι με 19 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους μια θέση πιο κάτω και με τρεις βαθμούς λιγότερους μαζί με Μπόχουμ. Η Χόφενχαιμ άνοιξε το σκορ με τον Κράμαριτς στο 11′ και ο Γκιρασί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να ισοφαρίζει για τους «Σουηβούς». Ο Έντο στο 77′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ένα λεπτό αργότερα έμειναν με δεκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αχμάντα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν στο 94′ με τον Κράμαριτς.