overfm.gr | Σούτος | Της πήρε το σκαλπ

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπαρτσελόνα

Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό αυτό απόψε στην Βαρκελώνη. Η νίκη αυτή δεν είναι ένα ακόμα διπλό, είναι το ΔΙΠΛΟ. Δεν είναι μόνο η ποιότητα του αντιπάλου, που το κάνει τεράστιο, αλλά η συνολική εικόνα των ερυθρολεύκων στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Ανταγωνιστικός στον απόλυτο βαθμό, καλύτερος σχεδόν σε όλο το ματς, κόντρα σε μια ομάδα που έχει χτιστεί για να πάει έως το τέρμα του δρόμου, που έχει επενδύσει για να πάρει την κούπα.

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο έδειξε πως πήγε στην Καταλονία για να πάρει αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι σε κακό φεγγάρι εδώ και λίγο καιρό αιφνιδιάστηκαν από την ετοιμότητα της ελληνικής ομάδας και πιάστηκαν κυριολεκτικά στον ύπνο. Ο Γιώργος Μπαρτζωκας επέλεξε να χτυπήσει το παιχνίδι στηριζόμενος σε ένα πλάνο με περιορισμένο rotation παίρνοντας το ρίσκο να κουράσει πολύ σημαντικά γρανάζια της μηχανής του, με δεδομένο ότι υπάρχει και το ματς της Πέμπτης στο Βελιγράδι. Νίκησε και έτσι το ρίσκο βγήκε. Για να έχει όμως σημαντικό ρόλο στην πορεία της διοργάνωσης το αποψινό ροζ φύλλο πρέπει να συνδυαστεί με το διπλό κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Σε αντίθετη περίπτωση θα παραμένει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα χωρίς όμως να δίνει την ώθηση για το restart.

Σε μια τέτοιου επιπέδου παράσταση είναι πολύ δύσκολο να βρεις παίκτη που να υστέρησε. Κάθε παίκτης έβαλε το λιθαράκι του για την νίκη. Κορυφαίος όλων όμως ο Κώστας Σλουκας. Ο Έλληνας γκαρντ έγραψε double double σε πόντους και ασίστ, έμεινε πολύ ώρα στο παρκέ και τα έβγαλε πέρα σε όποιο σχέδιο είχε εκπονήσει ο Σάρας για την αντιμετώπιση του. Παρεμπιπτόντως ο Λιθουανός σήμερα βρέθηκε σε κακή βραδιά. Πήγε να πάρει το ματς με τον Καλάθη στον πάγκο για το μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου, ενώ δεν έδωσε δευτερόλεπτο στον Ερτέλ, την στιγμή μάλιστα που προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι χτίζοντας πάνω στην περιφερειακή πίεση.

Το τελικό 96-88 αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης. Η επιλογή του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίξει όλο το δεύτερο ημίχρονο με μόλις επτά παίκτες αποδείχθηκε κομβική. Ο Χασάν Μάρτιν για ένα ακόμα ματς έδειξε την αξία του. Όταν βρίσκει απέναντι του παίκτες παρόμοιας σωματοδομής κάνει θραύση. Ο Μακ Κίσικ έβγαλε την γνωστή του ενέργεια στην άμυνα, προσθέτοντας απόψε και σημαντικά μακρινά σουτ. Ζήτημα πάντα στην περίπτωση του η σταθερότητα. Κλείνουμε με τον Χάρισον. Ο Αμερικανός, αν το ματς ήταν μόνο η τέταρτη περίοδος θα έπαιρνε χωρίς δεύτερη σκέψη τον τίτλο του MVP. Πολύ μεγάλες άμυνες, σωστές και προσεκτικές επιλογές στην επίθεση. Το αποτέλεσμα φέρνει σχετική ισορροπία στην βαθμολογία των ερυθρόλευκων, οι οποίοι καλούνται να πάρουν την Πέμπτη το διπλό στο Βελιγράδι, για να μπουν δυνατά σε τροχιά οκτάδας.

Υ.Γ. Η διαιτητική απόφαση στη φάση του Σλούκα, που αντί για καθαρό φάουλ στον Έλληνα γκαρντ γίνεται επιθετικό και δύο βολές στη Μπαρτσελόνα είναι για σεμινάριο…