overfm.gr | Super League 2 | Την… πάτησε από την Νίκη Βόλου η ΑΕΛ και χαμογελούν στην Βέροια

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο της Νίκης Βόλου, μένοντας στο 1-1 και έτσι βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Βέροια.

Απώλεια βαθμών για την ΑΕΛ, που δίνει μάχη για την πρωτιά. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη «κόλλησε» στο 1-1 με την Νίκη Βόλου και έτσι δεν κετάφερε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Βέροιας, η οποία έχασε από τον Πιερικό. Η διαφορά των δύο ομάδων είναι 5 βαθμοί.

Αν πάλι η Λάρισα έπαιρνε το «διπλό», η διαφορά θα μειωνόταν στο τρίποντο. Η μάχη εντείνεται, τρεις στροφές πριν το φινάλε της Super League 2.

Τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά από την αρχή για τους φιλοξενούμενους. Η Νίκη Βόλου μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, χάρις σε εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιράντα. Το γκολ αυτό έδωσε άλλον… αέρα στο ματς, στο οποίος υπήρξαν πολύ καλές στιγμές εκατέρωθεν.  Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Έτσι η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ.

Όμως το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Ογκμπόε. Αυτός δεν αστόχησε, φάρνοντας το ματς στα ίσα στο 52ο λεπτό. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, παρά τις προσπάθειες της ΑΕΛ για ανατροπή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αθανασίου, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Πάνος, Παναγιωτίδης (78′ Γκαρσία), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Μιράντα, Βασιλείου (65′ Βλαχομήτρος), Κουσκουνάς.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Μπέρτος (46′ Γρηγορόπουλος), Μαξιμένκο, Ραμίρεζ, Κ. Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46′ Όγκμποε), Κούστα (46′ Κολομπίνο), Μαυριάς (78′ Νίνο), Γλυνός (67′ Μιλτιάδης).