overfm.gr | Champions League | Τι ματσάρα Θεέ μου στο «Καμπ Νόου». Μακάρι να μην τελείωνε ποτέ.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών στο Τσάμπιονς Λιγκ , Μπαρτσελόνα και Ίντερ αναδειχθηκαν ισόπαλες με 3-3 στο «Καμπ Νόου», ένα αποτέλεσμα που στέλνει τους Ιταλούς πιο κοντά στους 16.

Τι ματσάρα ζήσαμε στο «Καμπ Νόου»; Μπαρτσελόνα και Ίντερ πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και διαφήμισαν το ποδόσφαιρο με το ματς να λήγει ισόπαλο 3-3 και τους Ιταλούς να είναι οι μεγάλοι κερδίσμένοι αν και θα μπορούσαν να πάρουν και την νίκη. Και αυτό γιατί είναι στην δεύτερη θέση με 7 βαθμούς τρεις περισσότερες από την αντίπαλο της και θέλει μια νικη για να περάσει στους 16. Αν συμβεί αυτό οι Ισπανοί για δεύτερη σερί χρονιά θα μείνουν εκτός από την φάση των ομίλων και θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι «νερατζούρι» είχαν δοκάρι με τον Τζέκο και τους γηπεδούχους πολύ καλύτερους να είναι στο πρώτο μέρος και στο 40′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντεμπελέ. Στην επανάληψη το ματς ήταν όλα τα λεφτά. Στο 50′ ο Μπαρέλα εκτέλεσε από κοντά τον Τερ Στέγκεν για το 1-1 και στο 63′ ο Λαουτάρο έκανε την ανατροπή με τον Λαουτάρο. Ο Λεβαντόφσκι με σουτ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να ξεγελάει τον Ονανά ισοφάρισε σε 2-2 αλλά ο Γκόσενς στο 89′ έβαλε ξανά μπροστά την Ίντερ. Όμως ο «Λέβα» ισοφάρισε εκ νέου για την «Μπάρτσα» σε 3-3 στο 90′ και στις καθυστερήσεις η ιταλική ομάδα έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για πάρει το ματς. Στο άλλο ματς η Μπάγερν δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Βικτόρια Πλζέν με 4-2 στην «Ντούσαν Αρίνα» και να εξασφαλισει την πρόκριση στους 16′. Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 10′ και ο Μίλερ έκανε το 2-0 στο 15′ και ο Γκορέτσκα με δυο γκολ στο 25′ και στο 35′ έκανε το 4-0 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Γερμανοί χαλάρωσαν και οι Τσέχοι σκόραραν με τους Βιλκανόβα στο 62′ και Κλίμεντ στο 75 για το τελικό 2-4.

Σαν αέρας πέρασε η Πόρτο από την «Μπάι Αρίνα» συντρίβοντας με 3-0 την Λεβερκούζεν και πέρασε στην δεύτερη θέση με 6 βαθμούς. Ο Γκαλένο στο 6′ άνοιξε το σκορ και ο Ντεμιρμπάι έχασε πέναλτι για τους Γερμανούς και στο 36′ ακυρώθηκε γκολ του Σικ για χέρι. Ο Ταρεμί με δυο πέναλτι στο 52′ και στο 64′ αντίστοιχα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Λίβερπουλ να την πιεις στο ποτήρι πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ διασύροντας με σκορ μαμούθ την Ρείντζερς μέσα στο «Άιμπροξ» με 7-1 παρακαλώ!!! Με αυτή την νίκη οι Άγγλοι είναι στην δεύτερη θέση με 9 βαθμούς. Και όμως οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με τον Άρφιλντ στο 17′ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24′ με το πέναλτι του Φιρμίνο. Τίποτα όμως δεν θα προδίκαζε το μαρτύριο των γηπεδούχων στην επανάληψη. Ο τελευταιος έδωσε το προβάδισμα στους «ρεντς» στο 55′ και ο Νιούνιεζ στο 63′ έκανε το 1-3. Ο Σαλάχ με χατ-τρικ στο 76′ , 80′ και 81′ και ο Έλιοτ στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νέα νίκη της Μαρσέιγ επί της Σπόρτινγκ μέσα στο «Ζοσέ Αλβαλάβε» αυτή την φορά με 2-0 με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με 6 βαθμούς. Στο 19′ κέρδισαν πέναλτι οι Γάλλοι και την αποβολή του Εσγκάιο και το μετέτρεψε σε γκολ ο Γκεντουζί για το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σάντσες έκανε το 0-2 ενώ οι Πορτογάλοι τελείωσαν με εννέα παίκτες αφου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 60′. Στο άλλο ματς του ομίλου στο «Τότεναμ Χότσπορ Στάντιον» η Τότεναμ επικράτησε με 3-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και πέρασε στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς ενώ η αντίπαλος της είναι στην τελευταια με 4. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 14′ με τον Καμάντα και οι Άγγλοι ισοφάρισαν στο 19′ με τον Σόν και ο Κέιν στο 26′ έφερε τούμπα το ματς. Στο 36′ ο Σον και πάλι έκανε το 3-1 ενώ οι κάτοχοι του Γιουρόπα Λιγκ μείναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τούτα στο 60′ με δεύτερη κίτρινη. Παρόλα αυτά μείωσαν στο 87′ με τον Αλιντού ενώ στο 92′ ο Κέιν έχασε πέναλτι.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.