overfm.gr | Bundesliga | ΤΙ ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΒΕΡΝΤΕΡ! Εφερε τεζα την Ντόρτμουντ στα τελευταία έξι λεπτα

Με μια μυθική ανατροπή η Βέρντερ πέτυχε επική νίκη επί της Ντόρτμουντ μέσα στο «Σίγκνταλ Ιντούνα Παρκ» με 3-2 ενώ μέχρι το 89’εχανε με 2-0!

Αυτή η ανατροπή δεν υπάρχει. Η Ντόρτμουντ κράταγε την νίκη στα χέρια της καθώς κέρδιζε την Βέρντερ Βρέμης με 2-0 μέσα στο «Σίγκνταλ Ιντούνα Παρκ» ως το 89′ και όμως κατόρθωσε να μην πάρει ούτε την ισοπαλία καθώς ηττήθηκε με 3-2. Σε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου οι νεοφώτιστοι έκαναν την έκπληξη του πρωταθλήματος.

Οι «Βεστφαλοί» που δεν ικανοποίησαν με την εμφάνιση τους προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με δυνατό σουτ του Μπραντ έξω από την περιοχή πηγαίνοντας με το 1-0 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η ομάδα της Βρέμης έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ντουκς στο 55′ και στο 59′. Και ενώ δεν ήρθε η ισοφάριση έγινε το 2-0. Στο 77′ ο Γκερέιρο διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα έγερνε προς το μέρος τους. Καπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Βέρντερ. Στο 89′ ο Μπούχαμαν με σουτ μείωσε σε 2-1 και ο Σμιντ με κεφαλια κατάφερε να ισοφαρίσει. Και ενώ όλα έδειχαν ότι θα έληξε ισόπαλο το ματς η ομάδα της Βρέμης έκανε την ολική και μυθική ανατροπή με τον Μπούρκε να νικάει Κόμπελ και Βολφ και να χαρίζει την μεγαλειώδη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Καταιγιστική και εντυπωσιακή η Χόφενχαϊμ μέσα στην «Μπάι Αρίνα» συντρίβοντας την αδιόρθωτη για φέτος Λέβερκούζεν με 3-0. Ο Μπαουμγκάρντνερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Κράμαριτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 35′. Το ματς καθάρισε στο 78′ ο Ρούτερ μετατρέποντας την νίκη σε θρίαμβο. Ο Ντεμιρμπάι είχε δοκάρι για τις «ασπιρίνες» επτά λεπτά αργότερα.

Μεγάλη νίκη μέσα στην «Μερσεντές Μπεντζ-Αρίνα» πέτυχε η Φράιμπουργκ επί της Στουτγάρδης με 1-0 χάρη σε γκολ του Γκρίφο στο 11′, ενώ η Μάιντς επικράτησε εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31′ με τον Ονισίβο για να ισοφαριστούν στο 35′ από τον Ντεμίροβιτς. Την νίκη στην ομάδα από την Μαγεντία έδωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λι.

Τέλος στην «Βολκσβάγκεν Αρίνα» Βόλφσμπουργκ και Σάλκε αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι «λυκοι» χαρακτηριστικά έχασαν δυο πέναλτι με τον Κάαστελς να νικιέται δυο φορές από τον Τερόντε. Μάλιστα στο 66’τους ακυρώθηκε και γκολ από την εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ και την προβολή του Γκιλαβογκί, αλλά ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.