overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Θρίαμβος χωρίς αντίκρισμα για την Τυνησία

Μεγάλη νίκη χωρίς όμως να συνοδευτεί με πρόκριση πέτυχε η Τυνησία επί της Γαλλίας με 1-0.

Στον βρόντο πήγε η επική νίκη της Τυνησίας επί της Γαλλίας με 1-0. Και αυτό γιατί οι Αυστραλοί στο άλλο παιχνίδι επικράτησαν της Δανίας με 1-0 και σε συνδυασμό με αυτό το αποτέλεσμα των «καγκουρό» μείναν εκτός από τους 16 του Μουντιάλ. Οι Αφικανοί ήταν πολύ καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγωνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το αξοσημείωτο είναι ότι μόλις σκόραραν στο 57′ είχαν την πρόκριση στα χέρια τους και τέσσερα λεπτά αργότερα τους την έκλεψαν οι Αυστραλοί. Στο τέλος ακυρώθηκε γκολ για τους «τρικολόρ» με τον Γκριεζμάν ως οφσάιντ.

Οι Τυνήσιοι μπήκαν δυναμικά και ιδανικά στο ματς προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν τους πρωταθλητές Κόσμου και παίζοντας κυρίως από τα αριστερά τους ακυρώθηκε και γκολ στο 8′ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Γκαντρί με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι Αφρικανοί συνέχιζαν να πιέζουν και έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα κόντρα σε μια Γαλλία που δεν υπάρχει στο γήπεδο και ιδιαίτερα επιθετικά. Και στο 35′ ο Καζρί έκανε το μακρινό σουτ με τον Μανταντά να διώχνει σε κόρνερ. Η πίεση των Τυνήσιων συνεχίστηκε και στις καθυστερήσεις με τον ίδιο παίκτη να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο μέρος. Οι Αφρικανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα με τους «τρικολόρ» σε παθητικό ρόλο και στο 52′ ο Λαϊντουνί έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο πιο πάνω από το δοκάρι. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει και ήρθε στο 57′.  Ο Καζρί προβαίνει σε τρομερή ατομική ενέργεια, περνά δυο και τρεις παίκτες, πατά περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 μέσα σε πανζουρλισμό. Που οι όποιοι πανηγυρισμοί λίγα λεπτά αργότερα αποδείχθηκαν ξινοί καθώς η Αυστραλία σκόραρε απέναντι στην Δανία με την πρώτη να είναι εκείνη που προκρίνεται.

Ο Ντεσάμπ σε αυτό το σημείο πέρασε τους βασικούς στο ματς τους Εμπαπέ, Γκριεζμάν και Ραμπιό και η Γαλλία ανέβασε αισθητά την απόδοση της και από το 80′ και μετά πήρε τα ηνία και έκλεισε την αντίπαλο της στα καρέ. Στο 85′ ο Ντεμπελέ γύρισε για τον Ραμπιό που έπιασε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ αφού έκανε άνω κάτω την άμυνα των Τυνήσιων αλλά το σουτ του από πλάγια αριστερά αποκρούστηκε από τον Ντάμεν.  Kαι στο 98′ ο Γκριζμάν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής και σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Και κάπως έτσι το παιχνίδι τελείωσε με την Τυνησία να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη που εν τέλη αποδείχθηκε ξινή καθώς δεν της έδωσε την πρόκριση.

Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Nτάμεν – Γκαντρί, Μεριά, Ταϊμπί – Κεσχρίντα, Μααλουί, Σχιρί, Λαϊντουνί- Σλιμάνε, Μπεν Ρομντανί(74′ Τσααλαλί), Καζρί.

Γαλλία (Nτιντιέ Ντεσάν): Μανταντά – Ντισασί, Βαράν(63′ Σαλιμπά), Κονατέ, Καμβινγκά – Τσουαμενί, Φοφανά(73′ Γκριζμάν) – Γκεντουζί(79′ Ντεμπελέ), Βερετού(63′ Ραμπιό), Κομάν(63′ Εμπαπέ) – Μουανί.