overfm.gr | Super League 1 | Θρίαμβος του Ιωνικού μέσα στην Λαμία

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ιωνικός επί της Λαμίας με 2-0 μέσα στο «Αθανάσιος Διάκος» και πήρε φωτιά η υπόθεση παραμονή.

Μεγάλη και σπουδαία νίκη σημείωσε ο Ιωνικός επί της Λαμίας με 2-0 στο «Αθανάσιος Διάκος» με αποτέλεσμα η μάχη της παραμονής να πάρει φωτιά. Με αυτήν την νίκη οι φιλοξενούμενοι είναι στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς μόλις έναν λιγότερο από την αντίπαλο τους και μόλις δυο από τον 12ο Λεβαδειακό. Οπότε καταλαβαίνετε ότι στην μάχη της ουράς θα γίνεται χαμός. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στην αρχή χάνοντας ένα τσουβάλι ευκαιριών αλλά η ομάδα της Νίκαιας ήταν κυνική και με δυο γκολ κατάφερε να φύγει νικήτρια από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων λόγω της κρισιμότητας του ξεκίνησε το παιχνίδι. Μετά την ένταση των πρώτων λεπτών οι «Λαμιώτες» έκαναν την πρώτη καλή φάση στο10′ με το γυριστό του Βέργου να περνάει μόλις άουτ. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Ρόμανιτς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση αλλά να νικιέται από τον Χουτεσιώτη. Το μονότερμα της Λαμίας συνεχίστηκε και στο 14′ με τον Τζανετόπουλο να κάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Και ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν γκολ με το τσουβάλι, αυτό το έβαλαν οι «Νικαιώτες». Στο 19′ ο Σάκιτς έκανε την σέντρα με τον Μπεχράνο με κεφαλιά να πετυχαίνει αυτογκόλ και να κάνει το 0-1 κόντρα στην ροή του αγώνα. Αυτή η εξέλιξη έκανε τους φιλοξενούμενους να βγουν ακόμη πιο μπροστά και απελευθερωμένοι από το 0-1 προσπαθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά στο 44′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η ομάδα της Νίκαιας χτύπησε ξανά με τον Βαλεριάνο με δυνατό σουτ να στέλενει την μπάλα στα δίχτυα για να κανει το 0-2 και να στείλει την ομάδα του με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με τα λάθη να διαδέχονται το ένα μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι επηρεασμένοι από το ότι είναι πίσω με δυο γκολ διαφορά προσπάθησαν να βγουν μπροστά ώστε να σκοράρουν και να ξαναμπούν στο ματς. Από το 65′ και μετά έγιναν πιο κινητικοί και πιο επιθετικοί και στο 76′ μετά από πολύ πολύ ώρα δημιούργησαν μια πολύ καλή ευκαιρία με την γυριστή κεφαλιά του Μανούσου με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει. Στην συνέχεια το παιχνίδι ηταν διαικαστικού χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποια αξιόλογη προσπάθεια στο ματς το οποίο μοιράια έληξε με νίκη του Ιωνικού, ένα αποτέλεσμα που τον φέρνει για τα καλά στο κόλπο της παραμονής.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ – Βασιλαντωνόπουλος(72′ Σιμόν), Τζανετόπουλος, Πάβλοβετς, Αμπάντα – Μπεχαράνο, Σλίβκα – Μαρτίνεθ(72′ Τσιλούλης), Νούνιες, Ρόμανιτς – Βέργος.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος – Σάκιτς(92′ Τσιμπσάχ), Κάνιας, Φαντιγκά(87′ Ρουμπουλάκου) – Γουλέρι, Μάντζης, Σεμπά(77′ Αντούνιες).