overfm.gr | Champions League | Θρίαμβος της Τσέλσι στα πέναλτι

Στον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ 2021, που διεξήχθη στο Μπέλφαστ , οι Τσέλσι και Βιγιαρεάλ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο. Η Τσέλσι μπήκε φουριόζα στο ματς, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην κατοχή της μπάλας και στο πέμπτο περίπου λεπτό επιχείρησε να απειλήσει με γύρισμα του Μάρκος Αλόνσο, ωστόσο ο Ασένχο έδιωξε σε κόρνερ, ενώ λίγο […]

Στον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ 2021, που διεξήχθη στο Μπέλφαστ , οι Τσέλσι και Βιγιαρεάλ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο.

Η Τσέλσι μπήκε φουριόζα στο ματς, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην κατοχή της μπάλας και στο πέμπτο περίπου λεπτό επιχείρησε να απειλήσει με γύρισμα του Μάρκος Αλόνσο, ωστόσο ο Ασένχο έδιωξε σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα στο 6ο λεπτό ένα επικίνδυνο σουτ του Βέρνερ δεν βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ίδια εικόνα υπήρξε σε όλο το πρώτο ημίχρονο με την Τσέλσι να έχει τις φάσεις και την κατοχή μπάλας και τη Βιγιαρεάλ να αμύνεται καλά με το 4-4-2 του Έμερι, να δίνει τη δυνατότητα στα «Κίτρινα Υποβρύχια» της Ισπανίας, έχοντας τρεις γραμμές πολύ καλής αμυντικής διάταξης και  κλείνοντας όλους τους χώρους, με αποτέλεσμα να μη μπορούν οι παίκτες της Αγγλικής ομάδας να κάνουν κάτι ουσιαστικό.

Στο 26ο λεπτό τα πάντα άλλαξαν, καθώς έγινε μια εκπληκτική σέντρα στη μεγάλη περιοχή από τον Χάβερτς. Εκεί ήταν ο Ζιγιές, ο οποίος από το κέντρο της μικρής περιοχής, ανοίγει το σκορ Για τους Μπλε του Λονδίνου, τρυπώντας την άμυνα της Βιγιαρεάλ.

Η Βιγιαρεάλ αποπειράθηκε να απαντήσει σχεδόν αμέσως και στο 32ο λεπτό, μια πολύ καλή κάθετη μπαλιά, βρίσκει τον Ντία στη μεγάλη περιοχή αλλά ο Μεντί επεμβαίνει καίρια και αποσοβεί τον κίνδυνο για την Τσέλσι.

Τέλος ακολούθησαν δυο πολύ καλές φάσεις της Τσέλσι με τους Μάρκο Αλόνσο και Ζούμα, να μη μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά, ενώ στο 39ο λεπτό ο Ζιγιές μετά από σύγκρουση  πόνεσε στον ώμο και δε μπόρεσε να συνεχίσει, με τον Πούλισικ να τον αντικαθιστά αναγκαστικά.

Αντίδραση και κυριαρχία της Βιγιαρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο

Ό, τι δε μπόρεσε να κάνει η Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο το έκανε στο δεύτερο, καθώς όχι μόνο άλλαξε τρόπο σκέψης και τακτικής αλλά απείλησε να ανοίξει το σκορ στο 52ο λεπτό όταν και ο Μεντι στην προσπάθεια του να κάνει ελεύθερο  γλιστρά και η μπάλα πάει στον Αλμπέρτο Μορένο, ο οποίος καλοζυγίζει το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Τσέλσι βρίσκει τόσο τη μπάλα ώστε να μην πάει προς τα δίχτυα και να χτυπήσει στο δοκάρι.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μισού η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να μετουσιώσει την κυριαρχία της με κάποιο γκολ, ωστόσο ο Ντιά και ο Ζεράρ Μορένο δε μπόρεσαν να παραβιάσουν  την εστία του Μεντί και ειδικά ο Μορένο στάθηκε άτυχος, αφού το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό όταν και ο Ντία, με τακουνάκι  μέσα στην περιοχή, βρήκε τον Ζεράρ Μορένο, ό οποίος με άψογο τελείωμα στο απέναντι παραθυράκι της γωνίας του Μεντί, έφερε το ματς στα ίσα και  παράλληλά έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, στην ιστορία των «Κίτρινων Υποβρυχίων».

Στα επόμενα είκοσι περίπου λεπτά , καθώς επίσης και στην παράταση δεν υπήρξε κάτι πολύ αξιόλογο, με την κούραση να είναι εκείνη που παίζει τον καθοριστικό ρόλο, οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι με τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 1-1.

Εκεί, η κίνηση του Τούχελ να αντικαταστήσει τον εξαιρετικό Μεντί με τον πολύπειρο Κεπά, λίγο πριν το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης, καθόρισε τη μοίρα και τον νικητή του παιχνιδιού, αφού ο γκολκίπερ της Τσέλσι στο τελευταίο πέναλτι κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του έμπειρου Αλμπιόλ, χαρίζοντας στους Μπλέ του Λονδίνου τον πρώτο τίτλο της σεζόν.