overfm.gr | Serie A | Θρίαμβος της Έμπολι μέσα στο «Μεάτσα»

Η Έμπολι πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Ίντερ με 1-0 μέσα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και την έβγαλαν εκτός σκουντέτο.

Απίστευτη νίκη πέτυχε η Έμπολι με 1-0 επί της Ίντερ μέσα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και οι γηπεδούχοι έμεναν στην τρίτη θέση και 13 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι και παίζοντας με παίκτη παραπάνω έφτασαν πανάξια στην νίκη.

Στο 12ο λεπτό ο Ντε Βίντερ έβγαλε στον Καμπιάγκι που κοντρόλαρε και πλάσαρε  από ιδανικό σημείο αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 20’ ο Τσαλχάνογλου σέντραρε από δεξιά και ο Ντιμάρκο έπιασε το σουτ στην κίνηση στο πίσω δοκάρι αλλά ο Βικάριο έσωσε εντυπωσιακά. Στο 40′ οι «Μιλανέζοι» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σκρίνιαρ με δεύτερη κίτρινη.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι «Τοσκανοί» και στο 58′ πλησίασαν το γκολ όταν ο Μπαϊράμι σούταρε και ο Ονάνα έσωσε εντυπωσιακά και στο 66′ ο Μπαϊράμι έκανε το γύρισμα και ο Μπαλντάσι με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-1 παγώνοντας το Μιλάνο. Στο 76ο λεπτό το γυριστό του Ντζέκο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 77’ μετά από κόρνερ ο Λουπέρτο έστειλε κατά λάθος την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

ΙΝΤΕΡ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαζτόνι, Νταρμιάν (71’ Ντζέκο), Μπαρέλα (71’ Ασλάνι), Τσαλχάνογλου, Μχιταριάν (77’ Λουκάκου), Ντιμάρκο (71’ Γκόζενς), Κορέα (46’ Μπελανόβα), Λαουτάρο Μαρτίνες

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Εμπουεχί, Ντε Βίντερ, Παρίζι, Λουπέρτο, Άκπα Άκπρο (46’ Χάας), Χέντερσον (74’ Σατριάνο), Μπαντινέλι, Μπαϊράμι (74’ Φατσίνι), Καμπιάγκι (64’ Mπαλντάντσι), Καπούτο (90’ Βαλούκιεβιτς)