overfm.gr | Super League 1 | Θηρίο ο Παναιτωλικός πέρασε από το Πανθεσσαλικό

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Βόλου με 3-2 μέσα στο Πανθεσσαλικό και ανέβηκε στην όγδοη θέση.

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Παναιτωλικός επί του Βόλου με 3-2 μέσα στο Πανθεσσαλικό με αποτέλεσμα να ανέβει στην όγδοη θέση με 23 βαθμούς με τον αντίπαλο του να είναι δυο θέσεις παραπάνω με 29. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό και για τις δυο ομάδες με τις φάσεις να διαδέχοταν την μια μετά την άλλη, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δυο γκολ που τους ακυρώθηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 7′ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία όταν ο Σενγκέλια πήρε την μπάλα και σούταρε λίγο άουτ. Στο 13′ είχαμε ένα αλλόκοτο περιστατικό με προπονητή και συγκεκριμένα τον Μπράτσο να αντικαθιστά παίκτη με τον Γκάγκι να παίρνει την θέση του Μεταξά αλλά για λόγους τακτικής. Και κόντρα στην ροή του αγώνα οι «Βολιώτες» άνοιξαν το σκορ στο 18′ όταν ο Τσιρίνος πάσαρε στον Ντέλετιτς και εκείνος σούταρε με τον Στεργιάκη να αποκρούει ασταθώς και τον πρώτο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-0. Μάλιστα λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Ντελετιτς άδειασε τον Χουχούμη και το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Οι «Θεσσαλοί» έχουν πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 29′ ο Οζέγκοβιτς βρήκε τον Ντέλετιτς και σούταρε από την καλή θέση με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Ενώ ο Βόλος πήρε τα ηνία του ματς στα τελευταία λεπτά , οι «Αγρινιώτες» έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 36′ όταν ο Λιάβας έκανε την σέντρα και ο Κολοβός την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτή η φάση όπως αποδείχθηκε ήταν η προειδοποήση για τους φιλοξενούμενους καθώς στο 39′ ο Μόρσεϊ έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά με τον Σενγκέλια να κάνει το σουτ και να ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το ματς όμως στο 53′ είχαμε ακυρωθέν γκολ για τον Βόλο με τον Οζέγκοβιτς για φάουλ στον Ντίας. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Οζέγκοβιτς από τον Στεργιάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαριέντος , όμως ο Στεργιάκης απέκρουσε στην αριστερή του γωνία κρατώντας το 1-1. Στο 66′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηθεοδωρίδη από τον Ντέλετιτς και ο Πέδρο δεν λάθεψε όπως ο Μπαριέντος νωρίτερα και έκανε το 1-2 παγώνοντας το Πανθεσσαλικό. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 73′ ο Σενγκέλια εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαλής με προβολή έγραψε το 1-3 με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος της ομάδας του Αγρινίου. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πάρει τα ηνία και στο 80′ παραλίγο να κάνουν το 1-4 ο Μόρσει να κάνει το σουτ με τον κλέιμαν να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα και να καταλήγει κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα είχαμε νέο ακυρωθέν γκολ για τους «Θεσσαλούς» ως οφσάιντ. Και στο 85′ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει 4 τα τέρματα του όταν ο Ντουάρτε πάσαρε στον Μόρσει που με σουτ από την περιοχή ανάγκασε τον Κλέιμαν να διώξει σε κόρνερ. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μπράτσου ήταν να μειώσει σε 3-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεσκίδα στο 96′.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα(82′ Καρτάλης) – Μεταξάς(13′ Γκάγκι), Μπαριέντος – Πιρές(74′ Mεσκίδα), Τσιρίνος(82′ Σι), Ντέλετιτς(74′ Κούτσιας) – Οζέγκοβιτς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Λάρσον(46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαλής, Χουχούμης – Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός – Σενγκέλια(85′ Ξενιτίδης), Μόρσεϊ(90′ Τσιγγάρας), Πέδρο(85′ Μπουζούκης).