overfm.gr | Βόλεϊ | Θέτις – Πορφύρας 3-0 – Άνετα στα προημιτελικά

Η Θέτιδα Βούλας έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών μετά το 3-0 κόντρα στον Πορφύρα.

Η Θέτιδα Βούλας έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και δυσκολεύτηκε από τον Πορφύρα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το εισιτήρια για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η εικόνα του αγώνα:

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο σετ, με τη Θέτιδα να δυσκολεύεται στην υποδοχή και τον Πορφύρα να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ έχοντας μάλιστα και τρεις ευκαιρίες. Η ομάδα της Βούλας με σέρβερ την Μάρθα Ανθούλη πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24, ο Πορφύρας ισοφάρισε αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 27-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ η Θέτιδα Βούλας είχε από την αρχή το προβάδισμα και τα κατέκτησε με 25-15 και 25-20 για το 3-0 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μανώλη Κελέκου, ιδρυτή του τμήματος βόλεϊ του Πορφύρα.