overfm.gr | Uncategorized | Θετικό το τελευταίο δείγμα για Ολυμπιακό με Κασάμι

Χάρη σε γκολ του Κασάμι στο 36′ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ σε φιλικό παιχνίδι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ένα γκολ του Παϊτίμ Κασάμι ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να επικρατήσει με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ σε φιλικό που διεξήχθη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στο τελευταίο τεστ πριν την επανέναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του. Στο ίδρυμα «Ελπίδα» θα δοθούν τα έσοδα από την αναμέτρηση. Μια αναμέτρηση που οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα ημίχρονα με τους «Πειραιώτες» να ήταν καλύτεροι στο πρώτο και τους Άγγλους στο δεύτερο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6′ έχασαν την πρώτη καλή φάση στο ματς όταν Μπιέλ και Ελ Αραμπί έπαιξαν το 1-2 και ο πρώτος πλάσαρε με τον Χέντερσον να αποκρούει. Τέσσερα λεπτα αργότερα ο Βρουσάι έκανε την σέντρα με τον Ελ Αραμπί να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια οι Άγγλοι ισορρόπησαν το ματς και άρχισαν συχνά-πυκνά να βγαίνουν μπροστά με τον ρυθμό όμως να παραμένει χαμηλός. Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπήραν τα ηνία του ματς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 38′ με τον Φορτούνη να σουτάρει και τον Χέντερσον να αποκρούει σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Κασάμι με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Στο 41′ ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιασει τα τέρματα του αλλά από κοντά σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη η αγγλική ομάδα μπήκε πιο αποφασισμένη να ισοφαρίσει και στο 57’έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Οριέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 62′ ο Πασχαλάκης με το που μπήκε στο ματς έδειξε τις διαθέσεις του με αποτέλεσμα να αποκρούσει το πλασέ του Γκιμπς-Γουάιτ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με τον Γκάρι Ροντρίγκες να κάνει τους ελιγμούς και το σουτ του κόντραρε στον Γουόραλ . Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνεχιζαν να έχουν την κατοχή και να χάνουν ακόμη μια ευκαιρία στο 72′ με τον Μπακαμπού να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης έκανε νέα μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ο’ Μπράιαν ενώ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά έπεσε και δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με αποτέλεσμα η ομάδα του Μίτσελ να πανηγυρίσει αυτη την φιλική νίκη.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Tζολάκης-Βρουσάι, Ρέτσος, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ- Εμβιλά, Κασάμι, Αγκιμπού Καμαρά, Μπιέλ, Φορτούνης- Ελ Αραμπί

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον- Οριέ, ΜακΚένα, Μανγκαλά, Μπολί, Λόντι- Γέιτς, Κόλμπακ, Γκιμπς-Γουάιτ- Λίνγκαρντ, Τζόνσον