overfm.gr | La Liga | Θέλτα – Σοσιεδάδ 0-2 – «Διπλό» και πρωτιά για τους Βάσκους

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, νίκησε 2-0 τη Θέλτα εκτός έδρας και σκαρφάλωσε στη κορυφή της La Liga.

Δεν λέει να αφήσει τη πρώτη θέση η εκπληκτική τη φετινή χρονιά Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι επικράτησαν 2-0 της Θέλτα και ανέβηκαν στη πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μετά το πολύ «φτωχό» πρώτο ημίχρονο η οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ χάρις σε γκολ του Ίσακ στο 55ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Σουηδός νεαρός άσος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα της Θέλτα, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με αυτό τρόπο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αλγκασίλ.

Η Θέλτα δεν έβγαλε αντίδραση και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Αυτό οδήγησε τη Σοσιεδάδ να βρει για δεύτερη φορά το δρόμο για τα δίχτυα. Το γκολ το βρήκε ο Ελουστόντο στο 80ο λεπτό με ωραία κεφαλιά, κλειδώνοντας τη  νίκη για τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα πήραν το τρίποντο διατηρώντας ανέπαφη την εστία τους για 7η φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Θέλτα: Ντιτούρο, Μάγιο, Μουρίγιο, Αιντού,Γκαλάν, Μπελτράν, Σουάρεθ, Νολίτο, Μέντεθ, Μίνα, Άσπας

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ράιαν, Μουνιόθ, Ελουστόντο, Λε Νορμάν, Ζαλντούα, Μερίνο, Ζουμπιμέντι, Πόρτου, Γιανουζάι, Σίλβα, Ίσακ.