overfm.gr | Σούτος | Θέλει να επιστρέψει στις νίκες

Το ματς του Παναθηναϊκού με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ είναι η ευκαιρία να… ρεφάρει το Τριφύλλι. Γράφει ο Χρήστος Σούτος.

Ο Παναθηναϊκός σήμερα καλείται να πετύχει την δεύτερη του νίκη στην φετινή Euroleague κόντρα σε μια ομάδα που αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά με ένα 2-0, την προηγούμενη εβδομάδα προσγειώθηκε μάλλον λίγο ανώμαλα. Στην πρώτη διαβολοεβδομάδα της σεζόν η ομάδα του Κοκόσκοφ έχασε δύο ματς μέσα στην έδρα της, όσο μπορεί κανείς να μιλήσει φέτος για έδρες σε χώρες που δεν επιτρέπεται η παρουσία φιλάθλων στα γήπεδα. Η πρώτη ήττα, από την ΤΣΣΚΑ, μπορεί να θεωρηθεί και φυσιολογική, αν και όπως πήγε το παιχνίδι μάλλον η Φενέρ πέταξε στα σκουπίδια μια μεγάλη ευκαιρία, ενώ η δεύτερη κόντρα στην Μπάγερν έκανε πολλούς να απορήσουν. Δεν ήταν το αποτέλεσμα αυτό καθεαυτό τόσο, όσο ο τρόπος που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος. Πήραν μια πολύ μεγάλη διαφορά με το καλημέρα, στην πρώτη περίοδο είχαν κυριολεκτικά στραγγαλίσει την γερμανική ομάδα, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 45-25. Στο δεύτερο μισό πρακτικά δεν εμφανίστηκαν στο παρκέ. Πέτυχαν σε είκοσι λεπτά μόλις 26 πόντους και δέχτηκαν 50!!. Ασύλληπτο; Και όμως το ταμπλό στο τέλος έγραψε 71-75 και τους γηπεδούχους να ψάχνουν τι έφταιξε.

Σήμερα στο Ο.Α.Κ.Α οι Τούρκοι έρχονται με σκοπό να ρεφάρουν το λάθος τους. Ο Παναθηναϊκός θα τους βρει πιο υποψιασμένους, αλλά το κυριότερο θα τους υποδεχτεί χωρίς τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου. Απουσία κομβική αν σκεφτεί κανείς πόσο επιδραστικός είναι ο Έλληνας φόργουορντ στο παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Γιώργος Βόβορας βλέπει για μια ακόμα αγωνιστική την ομάδα του να μην παρατάσσεται πλήρης. Τουλάχιστον αυτή την φορά θα έχει στην διάθεση του τον Λευτέρη Μποχωρίδη, τον μοναδικό πρακτικά καθαρό άσο που διαθέτει πλην του μικρού Καλαϊτζάκη. Μαζί θα είναι στην περιφέρεια και ο Σάικς σε μια από τις τελευταίες του ευκαιρίες για να αποδείξει πως αξίζει μια θέση στο ρόστερ του τριφυλλιού.

Το ματς θα είναι δύσκολο όπως θα είναι και όλα τα φετινά ματς για τους πράσινους. Η Φενέρ διαθέτει παίκτες με τεράστιο ειδικό βάρος, όπως οι Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι και παρόλο που έχασε αρκετά από τα αστέρια της το καλοκαίρι φαίνεται να μπορεί να ανταπεξέλθει και στην νέα εποχή. Δεν είναι το φαβορί των προηγούμενων ετών, αλλά παραμένει ομάδα τουλάχιστον οκτάδας και σίγουρα ανώτερου επιπέδου από τον τωρινό Παναθηναϊκό. Ο Έλληνας τεχνικός και οι παίκτες καλούνται να βγάλουν στο παρκέ εγωισμό και θέληση για την νίκη. Κλειδιά για το ματς είναι το μακρινό σουτ, σημείο που χωλαινει η ελληνική ομάδα, ο έλεγχος των ριμπάουντ που τα πάει σχετικά καλά και ο περιορισμός των συνεργασιών των αντιπάλων κοντά στο καλάθι, εκεί που σαφέστατα οι Τούρκοι έχουν υπεροπλία. Τα υπόλοιπα μετά το ματς το βράδυ στους 104.9 και στον Over Fm.