overfm.gr | Champions League | Τετραπλός Άγιαξ τσάκισε την Ρέιντζερς

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του στο Champions League ο Άγιαξ που επιβλήθηκε 4-0 της Ρέιντζερς.

Ο Άγιαξ το περασμένο καλοκαίρι έδωσε το μισό του ρόστερ, παρόλα αυτά ξεκίνησε δυνατά στο Champions League. Ο Αίαντας με μία υπερηχητική εμφάνιση επιβλήθηκε 4-0 της Ρέιντζερς στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου.

Ο Άγιαξ από το πρώτο ημίχρονο έδειξε της άγριες διαθέσεις του. Ο Έντσον Άλβαρες στο 17΄άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν αλλά ο Μακλάφλιν ήταν σε ετοιμότητα. Όλα αυτά μέχρι το 32΄. Τότε ο Μπέρχαουζ διπλασίασε τον δείκτη του σκορ και δύο λεπτά αργότερα ο Κούντους έκανε το 3-0 του ημιχρόνου.

Οι Ολλανδοί έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και χαλάρωσαν στο 2ο μέρος. Βέβαια έλεγξαν τον αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή της μπάλα με ποσοστό 75%. Μάλιστα η Ρέιντζερς βρήκε δίχτυα με τον Μπάρισιτς αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Οι Σκοτσέζοι δεν είχαν να επιδείξουν κάτι παραπάνω. Αντιθέτως, οι παίκτες του Άλφρεντ Σρέουντερ συνέχισαν στο τέμπο τους. Το γεγονός αυτό έφερε κι άλλο γκολ, με τον Μπέρχβαϊν να διαμορφώνει το τελικό 4-0.