overfm.gr | Euroleague | Τέσσερις αγωνιστικές τιμωρία στον διαιτητή που δεν είδε την παράβαση του Μίροτιτς

Με τέσσερις αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο διαιτητής που δεν είδε την παράβαση στον Νίκολα Μίροτιτς που πάτησε την γραμμή πριν με τρίποντο στείλει το ματς στην παράταση του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα.

Πριν μια εβδομάδα η Μπαρτσελόνα πέρασε από την «Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ» με 99-94 επικρατώντας στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα. Για να φτάσουμε όμως μέχρί εκεί, υπήρξε μια φάση που φωνάζουν δικαίως οι Σέρβοι. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 84-81 οι Ισπανοί είχαν την τελευταία επίθεση και ο Μίροτιτς με τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση.

Όμως οι διαιτητές δεν πήραν χαμπάρι ότι ο πολιτογραφημένος Ισπανός διεθνής πριν στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο πάτησε την πλάγια γραμμή.

Η Ευρωλίγκα είχε παραδεχθεί το λάθος που συνέβη κατά τη διάρκεια της φάσης, και τώρα τιμώρησε τον διαιτητή Άρε Χάλικο που ήταν υπαίτιος για αυτήν την φάση με τέσσερις αγωνιστικές .