overfm.gr | La Liga | Τεσ-σάρωσε την Μαγιόρκα στην επανάληψη με …σάμπα η Ρεάλ

Με βραζιλιάνικη μαγεία στην επανάληψη και με τους Βινίσιους και Ροντρίγκο να πετυχαίνουν υπέροχα γκολ η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Μαγιόρκα με 4-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Με τους Βινίσιους και Ροντρίγκο να πετυχαίνουν πανέμορφα γκολ η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε με το ευρύ 4-1 την Μαγιόρκα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και έκανε το πέντε στα πέντε στο φετινό πρωτάθλημα φιγουράροντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Και μάλιστα χωρις τον απόντα λόγω τραυματισμού Καρίμ Μπενζεμά , ενώ χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Mόλις στα 32 πρώτα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να σκοράρουν αλλά την προσπάθεια του Μουρίκι την σταμάτησε ο Κουρτουά. Στην συνέχεια η «βασίλισσα» πήρε τα ηνία και απέιλησε στο 5′ με τον Βάσκεθ ο οποίος νικήθηκε από τον Ραίκοβιτς με διπλή προσπάθεια και στο 13′ το πλασέ του Κρόος πέρασε μόλις άουτ.

Στο 35′ ήρθε το σοκ. Ο Λι Κανγκ Ιν εκτέλεσε το φάουλ και ο Μουρίκι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 παγώνοντας το «Μπερναμπέου» και πλέον οι «μερένχες» καλούνταν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα χωρίς τον Μπενζεμά. Στο 43′ ο Βινίσιους προειδοποίησε με το πλασέ του να περνάει μόλις άουτ καθώς ο Βαλβέρδε στις καθυστερήσεις του ημίχρονου με φοβερό σουτ έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το πλασε του Βάσκεθ στο 61′ πέρασε μόλις άουτ ενώ τρια λεπτά αργότερα οι «νησιώτες» έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να ξαναπαγώσουν την Μαδρίτη. Σε γύρισμα του Γκρενιέ από αριστερά η μπάλα στρώθηκε στον Σάντσες που μόνος του έστειλε την μπάλα άουτ. Και ενώ δεν έγινε το 2-1 για την Μαγιόρκα, έγινε για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Στο 72′ ο Ροντρίγκο έστρωσε όμορφα στον Βινίσους που με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Ρεαλ η οποία καθάρισε το παιχνίδι με τον πρώτο στο 89′ να αδειάζει  Ραΐγιο και Νάστασιτς και με ιδανικό πλασέ να κάνει το 3-1. Το σκορ έκλεισε ο Ρούντιγκερ στο 93′ με προβολή στο πίσω δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος.

ΡΕΑΛ(Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Βάθκεθ (72′ Καρβαχάλ), Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μεντί (60′ Νάτσο), Βαλβέρδε, Κρόος, Θεμπάγιος (69′ Καμαβινγκά), Ροντρίγκο, Αζάρ (60′ Μόντριτς), Βινίσιους

ΜΑΓΙΟΡΚΑ(Χαβιέρ Αγκίρε): Ραΐκοβιτς, Μαφέο, Βάλιεντ, Ραΐγιο, Νάστασιτς, Κόστα, Ντε Γκαλαρέτα (59′ Σάντσεθ), Μπατάλια (53′ Μπαμπά), Ροντρίγκεθ (59′ Γκρενιέ), Κανγκ-Ιν (79′ Ζούνιορ), Μουρίκι (79′ Πρατς)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.