overfm.gr | Super League 1 | Τεσ-σάρωσε με μπαλάρα η ΑΕΚ τον Παναιτωλικό

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1 του Παναιτωλικού στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena».

Με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει του Παναιτωλικού με 4-1 στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena» . Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο η «Ένωση» πέρασε ένα όμορφο απόγευμα στην Νέα Φιλαδέλφεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Μάλιστα μείωσε την διαφορά στον έναν βαθμό από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που αντιμετωπίζει απόψε στους άδειους λόγω τιμωρίας Ζωσιμάδες.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να έχουν μπει φουριόζοι. Και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν σε σέντρα του Άμρααμπατ ο Πινέδα έκανε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με τον Ανέστη να διώχνει εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Αλμέιδα άνοιξε το σκορ όταν ο Αραούχο έπιασε μια μονοκόμματη σουτάρα και έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να πετύχει γκολ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο 23′ ενώ στο 28′ επιχείρησε να σκοράρει με ανάποδο κοντινό ψαλίδι. Μια ομάδα μόνος του μέχρι τώρα. Και στο 35′ ο Χατζησαφί έκανε την σέντρα και ο Γκαρσία με κεφαλιά έκανε το 2-0 βάζοντας γερά θεμέλια νίκης. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως οι «Αγρινιώτες» κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ρότα με τον Πέδρο να το μετατρέπει σε γκολ μειώνοντας σε 2-1. Αυτό έδωσε ώθηση στην «Ένωση» να ψάξει το τρίτο γκολ και παραλίγο να το πετύχει στο 41′ όταν ο Πινέδα έδωσε στον Αραούχο και αυτός στον Άμρααμπατ που σούταρε δυνατά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την ρίζα της αριστερής δοκού.

Το τρίτο γκολ που έψαχνε η ΑΕΚ ήρθε στις αρχές της επανάληψης. Συγκεκριμένα στο 51′ ο Άμρααμπατ έκανε την σέντρα και ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1. Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαρσία έδωσε στον Άμρααμπατ και αυτός από τα δεξιά με συρτό σουτ έκανε το 4-1 μέσα σε αποθέωση. Αντί η ΑΕΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να κηνυγήσει το γκολ μόνο όταν της δινόταν η καλή ευκαιρία συνέχισε να φρενήρη ρυθμό και έψαχνε και το πέμπτο τέρμα. Έτσι στο 76′ ο Γιόνσον πάσαρε ωραία στον Ρότα που σούταρε από πλάγια δεξιά με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ. Ακόμη μια μεγάλη φάη στο 84′ με τον Χατζησαφί να πασάρει στον Τσούμπερ που πλάσαρε άουτ. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη πιο μεγαλύτερες διαστάσεις αλλά ο Ανέστης συνέχιζε να λέει όχι και να κάνει καταπλητικές επεμβάσεις. Όπως στο 91′ σε φαλτσαριστό σουτ του Γιόνσον και δυο λεπτά αργότερα σε κοντινό σουτ του Φαν Φέερτ που ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα καθώς μετά ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του Βεργέτη.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ(72′ Φαν Φέερτ), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα(72′ Tσούμπερ) – Γκαρσία(72′ Μάνταλος), Αραούχο(72′ Φερνάντες).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Αποστολάκης(19′ Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης(73′ Μόρσεϊ) – Μάρτενσον, Ντίας(73′ Μπουζούκης), Χουχούμης – Κολοβός(64′ Μαλής), Πέδρο, Ξενιτίδης(64′ Σενγκέλια).