overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | «Ταγκό» πρόκρισης και πρωτιάς για Αργεντινή, πέρασε μαζί με την Πολωνία

Η Αργεντινή επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας και πέρασε ως πρώτη στους 16 μαζί με την αντίπαλο της που προκρίθηκε ως δεύτερη.

Την πρόκριση ως πρώτη στον όμιλο της πήρε η Αργεντινή που επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας. Ο αγώνας αυτός είχε δυο νικητές καθώς οι Πολωνοί μπορεί να έχασαν αλλά πήραν αυτοί το δεύτερο εισιτήριο από τον συγκεκριμένο όμιλο καθώς το Μεξικό νίκησε με 2-1 την Σαουδική Αραβία . Χαρακτηριστικό μάλιστα ήταν πως η πρόκριση εφτασε να κρίνεται στις κάρτες για τον «Λέβα» και την παρέα του οι οποίοι στα τελευταία λεπτά δεν έκαναν καν φάουλ. Εν τέλει οι Σαουδάραβες σκόραραν και οι καρδιές των Πολωνών επέστρεψαν στις θέσεις τους και πήραν την πρόκριση όπου θα αντιμετωπίσουν την Γαλλία και οι Νοτιοαμερικανοί την Αυστραλία.

H «αλμπισελέστε» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισε στα καρέ της την ομάδα του Μίχνιεβιτς και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 11′ όταν ο Ντι Μαρία πάσαρε στον Μέσι και εκείνος έκανε από πλάγια το σουτ με τον Σέζνι να λέει όχι. Η ομάδα του Σκαλόνι συνέχιζε να ήταν πιεστική και στο 28′ έχασε διπλή ευκαιρία με τον Αλβάρες να σουτάρει και να κοντράρει στα σώματα και τον Ακούνια μετά σε νέο σουτ να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα παραλίγο να σημειωθεί γκολ από απευθείας κόρνερ όταν ο Ντι Μαρία που το εκτέλεσε παραλίγο να νικήσει τον συμπαίκτη του στην Γιουβέντους, Σέζνι με τον τελευταίο να διωχνει εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλβάρες βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Σέζνι τον νίκησε και στην συνέχεια ο Μέσι παίρνει την κεφαλιά και ο Πολωνός πορτιέρο τον βρήκε με το χέρι του στο πρόσωπο. Ο διαιτητής έκανε on field review και καταλόγισε το πεναλτι. Ο παθών το εκτέλεσε αλλά ο τερματοφύλακας της «Μεγάλης Κυρίας» απέκρουσε σε κόρνερ. Νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Αργεντινούς στο 43′ όταν ο Αλβάρες σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Σέζνι να αποκρούει και στην συνέχεια να μπλοκάρει το σουτ του Ντε Πολ.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο, το κατάφερε με το καλήμερα της επανάληψης. Στο 46′ ο Μολίνα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο ΜακΚαλιστερ το συρτό σουτ και έγινε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Πολωνοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν από εκτέλεση φάουλ ο Γκλικ έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις άουτ. Στην συνέχεια η ομάδα του Σκαλόνι ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα και άρχισε να γίνεται απειλητική στην εστία του Σέζνι και στο 67′ τελείωσε την υπόθεση νίκη-πρόκριση. Ο Αλβάρες έχοντας τον χώρο σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό «Γ» και να κάνει το 2-0. Η Αργεντινή συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο 72′ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μέσι να πασάρει στον Άλβαρες που μόνος με τον Σέζνι σούταρε άουτ. Στο 86′ ο Λαουτάρο σούταρε μόλις άουτ και στην συνέχεια οι Πολωνοί δεν πήγαιναν καν στους αντιπάλους τους για να μην πάρουν κάρτα καθώς θα στους στερούσε την πρόκριση. Εν τέλει την πανηγύρισαν και αυτοί μαζί με τους Αργεντινούς καθώς η Σαουδική Αραβία μείωσε σε 2-1 με το Μεξικό.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέζνι – Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι(72′ Γέντρικσεκ) – Κριχόβιακ, Μπιέλικ(62′ Σιμάνσκι), Ζιελίνσκι, Φρανκόφσκι(46′ Κραμίνσκι) – Σφιντέρσκι(46′ Σκόρας), Λεβαντόφσκι.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες – Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια(59′ Παρέδες) – Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες(79′ Πετσέλα), ΜακΆλιστερ – Μέσι, Ντι Μαρία(59′ Ταλιαφίκο), Άλβαρες(79′ Λαουτάρο).