overfm.gr | Γεωργίου | Τα σημαντικά κέρδη από την ήττα στο Βελιγράδι

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει την ήττα της Εθνικής μας στην Σερβία και βλέπει μπροστά.

Η Εθνική μας ομάδα έχασε δίκαια στο καυτό από 20.000 κόσμο Βελιγράδι από την Σερβία που το ήθελε και πιο πολύ βαθμολογικά καθώς είχε μείνει πιο πίσω. Όμως παλέψαμε και πέσαμε με το κεφάλι ψηλά σε μια ήττα που δεν θα κοστίσει αν και ασφαλώς αν είχαμε κερδίσει θα είχαμε καθαρίσει με την υπόθεση πρόκριση στο Μουντομπάσκετ και ενώ μετά δεν θα έχουμε τους ΝΒΑερς(και οι άλλοι βέβαια)και έτσι δεν θα υπάρχουν εύκολα παιχνίδια.

Η Ελλάδα γυρίζει ικανοποιημένη στην πατρίδα για το ματς με το Βέλγιο την Κυριακή στο ΟΑΚΑ και αυτό για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι χάσαμε από μια ομάδα που είναι το πρώτο ίσως φαβορί για το Ευρωμπάσκετ, στην έδρα του και στην παράταση. Συνεπώς η ομάδα μας πιστοποίησε ότι πράγματι είναι έτοιμη να διεκδικήσει μετάλλιο στο επερχόμενο Ευρωμπάσκετ που ξεκινά την επόμενη εβδομάδα. Ξεκάθαρα από εκεί και πέρα όμως το πιο σημαντικό για το χτεσινό ματς είναι η επόμενη μέρα με τους τραυματισμούς.

Καθώς αν δεν πάνε Παπαγιάννης-Κώστας Αντετοκούνμπο στο Ευρωμπάσκετ έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Λογικά ο Κώστας δεν έχει κάτι σοβαρό πάντως. Αλλά φάνηκε χτες το πρόβλημα όταν έπαιζε όλο το ματς μετά τον τραυματισμό του αδελφού του, στο “5”ο Γιάννης. Ο συγκλονιστικός Γιάννης. Η Εθνική μας πάντως μέσα μια καυτή έδρα, με διαιτησία που τα έδινε όλα τα αμφισβητούμενα στην έδρα(ενδεικτικό ότι και τις 14 βολές μας τις κέρδισε ο Γιάννης και όλοι οι άλλοι είχαν μηδέν!) αν και δεν μ αρέσει να ασχολούμαι με την διαιτησία και παρά το πρόβλημα μέσα στο ματς στο σέντερ, αντέδρασε πολλές φορές και το κρατάμε.

Και με το 0-10 στο πρώτο μέρος για το 40-42 και στο φινάλε με -8 στα 2′ που πήγε στην παράταση. Εκεί δεν αντέξαμε με τον Γιάννη στο σέντερ χωρίς ανάσες αν και παλέψαμε. Και ενώ ξεκινήσαμε άσχημα με 31π παθητικό σε ένα δεκάλεπτο και φάγαμε 4/4τρ! Όμως βελτιωθήκαμε μετά στην άμυνα και το γυρίσαμε με καλή άμυνα και τρομερή ενέργεια αλλά και σκορ χτες από τον Θανάση. Και ο Ντόρσεϊ βγήκε μπροστά.. Ο Καλάθης ήταν κακός για 38′ (!),ο Σλούκας δεν βοήθησε στο σκορ και μάλλον δεν έπαιξε στο τέλος λόγω μιας ενόχλησης. Προσέχουμε όμως στην περιφερειακή άμυνα ότι έχουμε θεματάκια.

Είχαμε φάει στο φιλικό με την Τουρκία 19π σε ένα ημίχρονο από τον Κορκμάζ και χτες κάναμε ήρωα τον ρολίστα στη Μπάγερν Γιαραμάζ που είχε 15π! Κρατάμε πάντως και το καλό 12/35τρ και τα 14 επιθετικά ριμπ σε ένα τέτοιο γήπεδο! Και τέλος άφησα το πιο σημαντικό. Ο Γιάννης είχε τρία χρόνια να έρθει στην ομάδα. Πλέον είναι και ατομικά βελτιωμένος στο σετ μπάσκετ της Ευρώπης και έχει άλλη ψυχολογία και αέρα. Άρα δεν έχει σοβαρό πρόβλημα στο σετ μπάσκετ που δυσκολευόταν και ας μην έχει το καλό μακρινό σουτ που πάντως το έχει βελτιώσει και αυτό! Συγκλονιστικός,απόλυτος ηγέτης μέσα στο Βελιγράδι και απέναντι και στον Τζόκιτς που κέρδισε κάποιες μάχες στο τέλος καθώς ο Έλληνας άσος δεν είχε ανάσες πια..