overfm.gr | Premier League | Tα κανόνια….. ήχησαν τρεις φορές για την προσωρινή κορυφή

Χωρίς να ιδρώσει η Άρσεναλ πέρασε εύκολα από το «Ντιν Κορτ» επικρατώντας της Μπόρνμουθ με 3-0 και ανεβαίνοντας έστω και προσωρινά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Άρσεναλ για μεγάλα πράγματα μέχρι στιγμής. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέρασε εύκολα από το «Ντιν Κορτ» συντρίβοντας την Μπόρνμουθ με 3-0 και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ κάνοντας το τρία στα τρία.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο πέμπτο λεπτό όταν ο Ζεσούς έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και πάσαρε στον Μαρτινέλι που νικήθηκε από τον Τράβερς. Ο Όντεργκαρντ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Νορβηγός έπειτα από πάσα του Ζεσούς σκόραρε εκ νέου διπλασιάζοντας τα τέρματα του και της ομάδας του με το ημίχρονο να λήγει 2-0.

Στο 54′ ο Σαλιμπά με ιδανικό πλασέ από πλάγια θέση τριπλασίασε τα τέρματα των «κανονιέρηδων«, ενώ στο 71′ ο Ζεσούς σκόραρε, όμως μέσω VAR το τέρμα του ακυρώθηκε και ετσι το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ(Σκοτ Πάρκερ): Τρέιβερς, Σμιθ, Κέλι, Ζεμούρα, Σενέσι (46′ Κουκ), Μεπάμ, Πίρσον (46′ Άντονι), Λέρμα, Μπίλινγκ (65′ Kρίστι), Ταβερνιέ, Μουρ

ΑΡΣΕΝΑΛ(Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γκάμπριελ, Γουάιτ (75’ Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Ζιντσένκο, Παρτέι, Τζάκα (88′ Λοκονγκά), Σακά (88′ Tίρνεϊ), Όντεγκααρντ (75’ Ενκετιά), Μαρτινέλι (75’ Σμιθ Ρόου), Ζεσούς