overfm.gr | Super League 1 | Συνεχίζουν ά-Χ-αστοι Αστέρας και ΠΑΣ

Αστέρας και ΠΑΣ έμειναν στο 1-1, με τους Αρκάδες να μένουν για δέκατο σερί εντός έδρας ματς αήττητοι και οι Ηπειρώτες να έχουν μόλις μία ήττα στον δεύτερο γύρο.

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με τις δυο ομάδες να παραμένουν άχαστες στους τελευταίους αγώνες. Οι γηπεδούχοι είναι αήττητοι στα τέσσερα τελευταία ενω οι φιλοξενούμενοι στα πέντα έχοντας ισάριθμες ισοπαλίες. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «Τριπολιτιώτες» βρίσκονται στην  όγδοη θέση με 24 βαθμούς μαζί με τον Παναιτωλικό ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» στην 11η με 22.

Mε γκολ από τα αποδυτήρια οι «Αρκάδες» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ριέρα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα διχτυα του Τσιντώτα γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν σε κεφαλιά πάσα του Μορέιρα, ο Παπαδόπουλος βγαίνει αλλά δεν βρίσκει την μπάλα και ο Καρμόνα απομακρύνει τελευταία στιγμή. Στα υπόλοιπα λεπτά όχι μόνο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αλλά έγινε και ακόμη πιο σκληρό με πολλά άγαρμπα μαρκαρίσματα. Και ξαφνικά στο 35′ οι «Γιαννιώτες» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τζίμα από τον Καρμόνα και ο Εραμούσπε το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να δημηιουργ΄σουν καταστάσεις μπροστα στις δυο εστίες. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές στο παιχνίδι προσπαθώντας να προσεγγίσουν την περιοχή του Τσιντώτα χωρίς όμως αποτέλεσμα. Είχαν μια υποψία ευκαιρίας στο 70′ μ ε την σέντρα σουτ του Κρέσπι να περνάει άουτ ενώ φάση καρμπόν με τον ίδιο πρωταγωνιστή είχαμε και στο 77′. Και στο 81′ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα όταν από σέντρα του Καρμόνα, ο Σόρια δεν έδιωξε καλά και ο Σίτο μόνος του σούταρε άουτ. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά ο νεαρός Ζούγλης παραλίγο να γίνει ο ήρωας για τους «τριπολιτσιώτες» αλλά νικήθηκε στο 91′ σε τετ α τετ από τον Τσιντώτα.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Τασουλής – Ιγκλέσιας(46′ Αλάγκμπε), Σανταφέ(46′ Μουνάφο) – Κρέσπι, Ριέρα(71′ Κωστέας), Σίτο(85′ Ζούγλης) – Μπαράλες(71′ Τιλίκα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος, 4-3-3): Τσιντώτας – Σόρια, Παντελάκης(19′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Πήλιος – Καραχάλιος, Ριένστρα(65 Νίνης), Τζίνο – Μορέιρα(89′ Φοφανά), Τζίμας, Μπάλαν.