overfm.gr | Premier League | Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Νιουκάστλ

Την εκπληκτική της πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ συνεχίζει η Νιουκάστλ η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ».

Διά περιπάτου πέρασε από τον «Κινγκ Πάουερ» η Νιουκάστλ η οποία κέρδισε την Λέστερ με 3-0 και πέρασε στην δεύτερη θέση με 33 βαθμούς, έχοντας δυο ματς περισσότερα από την Μάντσεστερ Σίτι που έχει 30 βαθμούς. Οι «αναθρακωρύχοι» καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο με τον Γουντ στο 3′ με πέναλτι να ανοίγει το σκορ και τον Αλμιρόν στο 7′ να κάνει το 0-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 32′ ο Τζοέλινγκτον.

Ευρεία νίκη πέτυχε στο «Σέλχαστ Παρκ» η Φούλαμ η οποία συνέτριψε με 3-0 την Κρύσταλ Πάλας που τελείωσε με 9. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Ρέιντ ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μίτσελ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 57′ η Πάλας έμεινε και με 9 λόγω αποβολής του Τόμκινς με δεύτερη κίτρινη και οι νεοφώτιστοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και έκαναν το 0-2 με τον Ριμ στο 71′ και με τον Μίτροβιτς στο 80′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στην έκτη θέση σκαρφάλωσε η Μπράιτον μετά την νικη επί της ουραγού Σαουθάμπτον με 3-1 στο «Σεντ Μέρις». Ο Λαλάνα στο 14′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμενους και ο Περό με αυτογκόλ έκανε το 0-2. Ο Μαρτς στο 56′ έκανε το 0-3 και στο 73′ ο Γουορντ Πρόουζ αστόχησε σε πέναλτι αλλά πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ και με κεφαλια πέτυχε το γκολ της τιμής για τους «Άγιους» και μείωσε σε 1-3.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γουλβς με 2-1 επί της Έβερτον στο «Γούντισον Πάρκ» και βρισκεται στην 18η θέση με 13 βαθμούς έναν παραπάνω από την αντίπαλο της η οποία βρίσκεται 16η μαζι με την Γουέστ Χαμ. Ο Μίνα στο 7′ άνοιξε το σκορ για τα «ζαχαρωτα» και ο Ποντένσε στο 22′ ισοφάρισε για τους «λύκους» οι οποίοι πήραν την μεγάλη νίκη στο 95′ με τον Νουρί.