overfm.gr | La Liga | Συνεχίζει την παράδοση με την Βαλένθια η Βαγιεκάνο στο «Βαγιέκας»

Η Ράγιο Βαγιεκάνο συνεχίζει την παράδοση στους αγώνες με την Βαλένθια στο «Βαγιέκας» επικρατώντας με 2-1 με τους τελευταίους να χουν να κερδίσουν εκεί από τον Μάη του 2013.

Ακόμη μια νίκη επί της Βαλένθια πέτυχε η Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Βαγιέκας» επικρατώντας με 2-1 με τους φιλοξενούμενους να έχουν να κερδίσουν εκεί από το 2013.  H καλή μέρα για τους «Μαδριλένους» φάνηκε από το 4ο μόλις λεπτό όταν από εκτέλεση φάουλ του Τρέχο ο Παλαθόν με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν και το δέυτερο γκολ όμως ο Μαμαρντασβίλι είπε διπλό όχι σε πλασέ του Τρέχο και σουτ του Άλβαρο Γκαρσία.

Νέα απόκρουση του Γεωργιανού τερματοφύλακα των «νυχτερίδων» στο 18′ σε σουτ του Καμέγιο, οι οποίοι απέιλησαν στο πρώτο μέρος μόνο στο 45′ με γυριστό του Ντούρο που φυγε λίγο αουτ.  Στην επανάληψη η Βαλένθια βρέθηκε μια ανάσα από το 1-1 καθώς στο 48′ ο Νίκο πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι.

Και αφού δεν έγινε το 1-1, στο 5-2 έγινε το 2-0 με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει αυτογκόλ στην προσπάθεια να διωξει την κεφαλιά του Τρέχο. Στην συνέχεια βγήκε στην επίθεση η Βαλένθια ώστε να γυρίσει το αποτέλεσμα και στο 80′ Λίνο έκανε φοβερή ενέργεια αλλά αστόχησε, ενώ ο ίδιος παίκτης εκανε ωραίο σουτ με τον Ντιμιτριέφσκι να αποκρούει. Τελικά πέτυχαν το γκολ της τιμής όταν σε άστοχη έξοδο του τελευταίου μετα από εκτέλεση φάουλ ο Ντιακαμπί σε κενή εστία έκανε το τελικό 2-1 στο 93′.

ΡΑΓΙΟ(Πάκο Χέμεθ): Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Λεζέν, Κάτενα, Φραν Γκαρσία, Κομεσάνια (69’ Σις), Όσκαρ Βαλεντίν (86’ Πόθο), Ίσι Παλαθόν (75’ Εντεκά), Άλβαρο Γκαρσία, Τρέχο (75’ Ουνάι Λόπεθ), Καμέγιο (69’ Φαλκάο)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ(Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Γκαγιά (64’ Λάτο), Ντιακαμπί, Γκάμπριελ, Γκιγιαμόν (77’ Αντρέ Αλμέιδα), Μούσα, Βίκο Γκονθάλεθ (56’ Μάρκος Αντρέ), Καστιγιέχο, Λίνο, Ντούρο (64’ Κλάιφερτ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.