overfm.gr | Super League 1 | Super League Πλέι οφ: Τα κριτήρια για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια

Super League Πλέι οφ: Αυτά ισχύουν σε περίπτωση ισοβαθμίας αναφορικά με τη «μάχη» της Ευρώπης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Πήρε το τρίποντο, νικώντας με το εμφατικό 3-0 τους Θεσσαλονικείς! Μία νίκη που δίνει άλλο… χρώμα στη συνέχεια των πλέι οφ. Διότι αυτά τα τρία γκολ μπορεί να αποδειχθούν κάτι παραπάνω από καθοριστικά σε περίπτωση ισοβαθμίας ανάμεσα στους δύο ομάδες, στο φινάλε των πλέι οφ. Και όχι μόνο για τις δύο ομάδες, αλλά και σε περίπτωση πολλαπλών ισοβαθμιών.

• Αστέρας Τρίπολης 43

Τι ισχύει, όμως, σε περίπτωση ισβαθμίας ανάμεσα σε δύο οι περισσότερες ομάδες στο φινάλε των πλέι οφ; Δημιουργείτε μια ειδική βαθμολογία με τα μεταξύ τους ματς. Όχι μόνο αυτά των πλέι οφ, αλλά κι εκείνα της κανονικής περιόδου. Δηλαδή τέσσερα ματς θα μετρήσουν σε περίπτωση που δύο ομάδες έχουν τους ίδιους βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά τώρα τα κριτήρια:

• Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του πρωταθλήματος (κατά την κανονική περίοδο και τα πλέι οφ).
  • Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του πρωταθλήματος (κατά την κανονική περίοδο και τα πλέι οφ).
  • Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.