overfm.gr | Super League 1 | Super League Play Off Άρης – ΑΕΚ 1-3: Αντέδρασε και βλέπει ξανά δεύτερη θέση

Άρης – ΑΕΚ: Η ομάδα του Χιμένεθ παίζοντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο κέρδισε για δεύτερη φορά στη σεζόν μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και είναι πλέον στο -3 από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Παίζοντας ίσως το καλύτερό της πρώτη ημίχρονο στη σεζόν, η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», βγάζοντας αντίδραση για τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πλέον είναι στο -3 από την δεύτερη θέση και τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης από την άλλη ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά τελικά έμεινε μόνο με το γκολ της τιμής.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ στο 28ο λεπτό. Μια εξαιρετική φάση από την αρχή ως το τέλος. Με εξαιρετικό συνδυασμό ανάμεσα στους παίκτες της Ένωσης και σκόρερ τον Βασιλαντωνόπουλο που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός εξτρέμ της ΑΕΚ βρέθηκε την τελευταία στιγμή στην ενδεκάδα, αλλά ήταν κομβικός. Έκανε τη διαφορά, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, ενώ ευστόχησε και στο πέναλτι για το 0-1.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος. Ο Χιμένεθ, λόγω των συνθηκών, τον έβαλε στην ενδεκάδα κι εκείνος δικαίωσε τον προπονητή του. Όχι μόνο με το γκολ που πέτυχε, αλλά με τη συνολική του παρουσία στο ματς.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Λίντσεϊ Ρόουζ. Ο αμυντικός του Άρη ήταν από τους χειρότερους των Θεσσαλονικέων. Υπέπεσε στα δύο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος και ήταν δυστυχώς μοιραίος για την ομάδα του.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Ο Λευκορώσος Αλεξέι Κουλμπάκοφ είχε καλή παρουσία. Δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Είχε άριστη συνεργασία με τον Κροάτη VARίστα Σούκαν και όλες οι φάσεις που πέρασαν από… έλεγχο, τον δικαίωσαν απόλυτα.

FACE TO FACE:

Ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε… ματ στον Άκη Μάντζιο. Ο Ισπανός τεχνικός με την τριάδα των Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς και Γαλανόπουλου στο κέντρο, αλλά και τον Τάνκοβιτς στα άκρα παρέταξε την Ένωση ιδανικά για τον αγώνα. Σε αντίθεση με τον τεχνικό του Άρη που επέλεξε ενδεκάδα χωρίς κανονικό σέντερ φορ και την… πάτησε όπως είχε γίνει και στο αντίστοιχο ματς της κανονικής περιόδου της φετινής Super League.

Η εικόνα του αγώνα:

Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα στο «Κλ. Βικελίδης». Μετά τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό, αλλά κι εκείνη από τον ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, πήγε στη Θεσσαλονίκη, είχε αποφασιστικότητα και «καθάρισε» το ματς με τον Άρη από το πρώτο ημίχρονο. Παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο 45λεπτο, δείχνοντας από την έναρξη του ματς τη θέληση και την μεγάλη επιθυμία για το «διπλό». Όπως κι έγινε αυτό, με εμφατικό τρόπο. Μία ακόμα φορά που έφυγε, φέτος, νικήτρια από την έδρα των Θεσσαλονικέων. Αυτή τη φορά επικρατώντας 3-1.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τον Άρη, που είχε την ευκαιρία να βρεθεί στο +9 από την ΑΕΚ με τρίποντο, αλλά το τέλος του ματς τον βρίσκει μόλις στο +3. Αντίθετα, η ΑΕΚ έστω και προσωρινά έχει ανέβει στην τρίτη θέση με 51 βαθμούς. Δίνοντας ακόμα πιο μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια των πλέι οφ. Μην ξεχνάμε πώς όσο δεν έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση με το Κύπελλο Ελλάδας τόσο η τέταρτη θέση δεν είναι σίγουρο πώς δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ένωση ήταν εξαιρετική από την αρχή του ματς. Κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Παρότι υπήρξε η… αναποδιά με το πρόβλημα του Αλμπάνη στην προθέρμανση, οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά έβγαλαν αντίδραση, εγωισμό, ενέργεια. Ξεκίνησαν δυναμικά, έφτασαν στο γκολ πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά και το δεύτερο τέρμα που σημείωσε πριν το ημίωρο έβαλε τους τίτλους… τέλους για το ματς. Η ΑΕΚ είχε από την αρχή τον έλεγχο, ενώ ο Άρης έβγαζε αδυναμία να κάνει φάσεις, να δημιουργήσει, να επιτεθεί. Το λάθος του Ρόουζ στο δεκάλεπτο, που ανέτρεψε τον Λόπες.

Ο Κουλμπάκοφ καταλόγισε πέναλτι, ο Τάνκοβιτς το εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ (0-1). Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ, δεν έκανε κάτι για να αλλάξουν την εικόνα του ματς. Και πριν το ημίωρο ήρθε και το 0-2. Ιδανική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, κλέψιμο του Ανσαριφάρντ, πάσα για τον Σιμάνσκι, ασίστ στον Βασιλαντωνόπουλο και γκολ. Η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη, ο Άρης ανήμπορος να αντιδράσει και το τρίτο γκολ ήρθε πάλι με πέναλτι. Πάλι ο Ρόουζ θύτης σε μια φάση που ανέτρεψε τον Γαλανόπουλο. Ο Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 0-3, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης αντέδρασε ως ένα σημείο. Βελτιώθηκε η εικόνα του, άρχισε να βρίσκει ρυθμό, να δημιουργεί φάσεις, να επιτίθεται.

Κυρίως κέρδισε μέτρα, έβγαλε φάσεις και θα μπορούσε να είχε πετύχει κάτι παραπάνω. Σκόρερ με τον Μαντσίνι στο 56ο λεπτό, μετά την ασίστ του Μάνου (1-3). Πάντως, οι παίκτες του Άρη δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω, να δημιουργήσουν φάσεις, να επιτεθούν με αξιώσεις να απειλήσουν την εστία του Τσιντώτα.

Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ δεν είχε πρόβλημα και δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος. Είναι, δε, χαρακτηριστικό πώς η Ένωση είχε φάσεις, θα μπορούσε να μεγαλώσει το σκορ, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, ούτε και η ουσία. Μεγάλο τρίποντο για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (70′ Γκανέα), Ρόουζ, Δεληζήσης (86′ Ματίγια), Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Μπρούνο (46′ Μάνος), Μπερτόγλιο, Σ. Σίλβα (86′ Μήτρογλου), Μαντσίνι (70′ Μ. Γκαρσία).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος (60′ Μιτάι), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (64′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Λ. Γκαρσία (64′ Ολιβέιρα), Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ (75′ Κοσίδης).

Διαιτητής: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία), Βοηθοί διαιτητή: Ντιμίτρι Ζίουκ, Αλέι Μεσλίνκα (Λευκορωσία), 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Διαιτητής VAR: Ντούγε Στούκαν (Κροατία), Διαιτητής ΑVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτ. Αττική)

Κίτρινες κάρτες: 36′ Ρόουζ, 54′ Μπερτόγλιο, 74′ Ματέο Γκαρσία / 23′ Γαλανόπουλος, 27′ Σβάρνας, 43′ Λόπες, 74′ Σιμάνσκι, 82′ Νεντελτσιάρου, 90’+3 Τσιντώτας.