overfm.gr | Super League 2 | Super League 2: Σπουδαίο τρίποντο για Λεβαδειακό στην έδρα του Ιωνικού

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στα play-off της Σούπερ Λιγκ 2.

Ιωνικός-Λεβαδειακός 2-3

48′ Ματσούκας, 79′– 1′ Κονέ, 63′ Μαρίνος, 90+2′ Μυτίδης

Σπουδαίο τρίποντο στην έδρα του Ιωνικού πέτυχε ο Λεβαδειακός. Οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα «άνοιξαν» το σκορ

με το γκολ του Κονέ. Μάλιστα οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0, ωστόσο ο Ιωνικός στην έναραξη του Β μέρους ισοφάρισε με τον Ματσούκα. Ο Λεβαδειακός ξανά μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μαρίνο στο 63ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 79. Και πάνω που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα μοιραστούν από ένα πόντο ο Μυτίδης στις καθυστερήσεις του αγώνα με buzzer beater σκόραρε το νικητίριο γκολ για την ομάδα του η οποία έφυγε από την Αθήνα με τρεις υπερπολύτιμους πόντους. Πλέον ο Ιωνικός έχει 47 βαθμούς, με τον Λεβαδειακό να «ψαλιδίζει» την διαφορά στους 44.

Εργοτέλης-Διαγόρας 3-1

3′ Κοκκίνης, 82′ Μανουσάκης, 88′ πεν. Κόνραντ – 23′ Μπαστακός

Νίκη με τρία γκολ για τον Εργοτέλη. Το τελικό 3-1 ήταν πιο δύσκολο από όσο φαίνεται, καθώς οι γηπεδούχοι οι οποίοι ήταν συνολικά καλύτεροι στο παιχνίδι σκόραραν στο 82ο και στο 88ο λεπτό για να πάρουν τη νίκη. Κάπως έτσι η ομάδα από το Ηράκλειο συνεχίζει να ελπίζει για την 2η θέση, αφού βρίσκεται 4η με 39 πόντους, τρείς λιγότερους από την Ξάνθη και πέντε από τον Λεβαδειακό.

Ξάνθη-Χανιά 1-1

58′ Θ. Παπάζογλου– 45+3′ πεν. Διαμαντόπουλος

Aποτέλεσμα που δεν ευχαρίστησε κανένα ήταν η ισοπαλία της Ξάνθης με τα Χανιά. Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο τη νίκη προκειμένου να μειώσουν την διαφορά τους από την κορυφή, ενώ οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν το τρίποντο για να μείνουν κοντά στην πρώτη τριάδα. Ωστόσο στο τέλος της ημέρας οι δυο σύλλογοι μοιράστηκαν από ένα πόντο, με την Ξάνθη να παραμένει στην 3η θέση με 42 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον 2ο Λεβαδειακό, ενώ τα Χανιά υποχώρησαν στην 5η θέση με 36.