overfm.gr | Super League 2 | Super League 2: Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ιωνικό και Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Ξάνθης, την στιγμή που ο Ιωνικός κέρδισε με 5-3 τον Διαγόρα Ρόδου εκτός έδρας.

Διαγόρας Ρόδου-Ιωνικός 3-5

10′ Σμυρλής, 12′ Αθανασίου πέναλτι, 60′ Νάτσης – 16′ Κύργιας, 40′ Νιάσε, 45′ Ρόλε, 53′ Κάστρο, 69′ Κουιρουκίδης

Σε ένα παιχνίδι χαρά του γκολ, ο Ιωνικός έβαλε πέντε γκολ στην έδρα του Διαγόρα και πήρε το τρίποντο με 5-3 στην Ρόδο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο ο Ιωνικός πριν την λήξη του πρώτου 45λέπτου είχε ανατρέψει το σκορ σε 3-2. Μάλιστα στην επανάληψη η ομάδα από την Αθήνα πέτυχε αλλά δυο γκολ, με τον Διαγόρα από την πλευρά του να σκοράρει μια φορά προκειμένου το τελικό αποτέλεσμα μετά τα 90 λεπτά να είναι 5-3 υπερ του Ιωνικού.

Ξάνθη-Εργοτέλης 0-1

46 Τσέλιος

Σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ξάνθης έκανε ο Εργοτέλης. Η ομάδα της Κρήτης με το πολύ ωραίο γκολ του Τσέλιου πήρε τη νίκη με 1-0 στην Ξάνθη και έφτασε τους 48 βαθμούς, όσους και η αντίπαλος του. Μάλιστα μετά από αυτό το τρίποντο ο Εργοτέλης υπερτερεί στις νίκες καθώς έχει δυο έναντι μια της Ξάνθης τη φετινή περίοδο.

Λεβαδειακός-Χανιά 3-0

27′ Ενομό, 61′ Μεχία, 90+ Μυτίδης

Άνετη επικράτηση και για τον Λεβαδειακό. Η ομάδα από την Βοιωτία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στα αδιάφορα Χανιά και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 50 βαθμούς, όσους και ο Ιωνικός με τον οποίο συγκατοικούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.