overfm.gr | Serie A | Στραβοπάτημα για Αταλάντα και Νάπολι, γλίτωσε η Ρόμα

Αταλάντα και Νάπολι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Μπολόνια και Τορίνο, με τα παιχνίδια να λήγουν 2-2 και 1-1, ενώ η Ρόμα κατάφερε να επικρατήσει της Κάλιαρι με 3-2 για την 14η αγωνιστική της Serie A.

Μπολόνια – Αταλάντα 2-2:

Ο Μουριέλ κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να δώσει διαφορά δύο γκολ στην Αταλάντα. Στο 21ο λεπτό του αγώνα ο Σούτεν ανέτρεψε ένα παίκτη της Αταλάντα μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι.

Ο Κολομβιανός ανέλαβε την εκτέλεση στο 22’ και έκανε το 1-0 για την Αταλάντα, ενώ χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να κάνει το 2-0. Βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και πήρε το ριμπάουντ για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Πεσίνα προσπάθησε να κάνει με ένα ωραίο σουτ το 3-0 στο 34’, με την μπάλα να  πηγαίνει στο κέντρο της εστίας και στα χέρια του Ντα Κόστα.

Ο Γκόσενς έγινε κάτοχος της μπάλας στην άκρη της περιοχής στο 43ο λεπτό, έκανε ένα σουτ, όμως αυτό πέρασε λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Μπολόνια βρήκε δίχτυα με τον Τομιάσου στο 74΄, με τον Ιάπωνα να κάνει με ωραία τελείωμα το 2-1. Στο 82΄η Μπολόνια βρήκε και δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με τον Παζ, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2 στον αγώνα.

Μπολόνια (Μιχαϊλοβιτς): Ντα Κόστα, Ντικς, Μεδέλ, Ντανίλο, Τομιάσου, Σούτεν, Μπάλντουρσον (Σβάνμπεργκ 65’), Μπάροου (Ορσολίνι 65’), Σοριάνο, Βιγκνάτο, Παλάσιο (Παζ 82΄)

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι (Παλομίνο 36’), Ρομέρο, Τζιμίστι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (Μαλινόφσκι 90’), Γκόσεν (Μοζίτσα 85’)ς, Ίλιτσιτς (Μίραντσουκ 46’), Πεσίνα, Μουριέλ (Ζαπάτα 65’)

Νάπολι – Τορίνο 1-1:

Ο Ινσίνιε δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής στο 21’, με τον Ιταλό να παίρνει ένα ριμπάουντ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιρίγου. Ο Μπελότι έγινε δέκτης μίας πάσας στο ύψους της μεγάλης περιοχής και στόχευσε την εστία, όμως ο Μέρετ έκανε μία εξαιρετική επέμβαση στην δεξιά του γωνία στο 23’.

Στο 43’ ο Ζιελίνσκι έκανε ένα αδύναμο σουτ στο κέντρο της εστίας, με τον Σιρίγου να σταματά με ευκολία την μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ινσίνιε πήρε την μπάλα στο 50’ και έκανε αμέσως ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να βγαίνει πολλά μέτρα άουτ. Στο 56΄ ο Ίτζο εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μέρετ, κάνοντας το 1-0 για την Τορίνο.

Η Νάπολι τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, με τον Ινσίνιε να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ για τους «παρτονοπέι» στο 93’.

Νάπολι (Γκατούζο): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Μακσίμοβτς, Χισάι (Ρούι 71’), Μπακαγιόκο (Ρουίθ 71’), Ντέμε (Ελμάς 30’), Πολιτάνο (Λοσάνο 63’), Πετάνια (Γιορέντε 71’), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε

Τορίνο (Τζιμπάολο): Σιρίγου, Ίτζο, Μποντζόρνο, Μπρέμερ, Σίνγκο, Λούκιτς (Μέιτε 89’), Ρίνκον, Λινέτι (Σέγκρε 94’), Ροντρίγκες (Βοϊβόντα 89’), Βέρντι, Μπελότι (Τζάτζα 89’)

Ουντινέζε – Μπενεβέντο 0-2:

Η άμυνα της Μπενεβέντο αιφνιδιάστηκε από μία σέντρα στο 7’, με τον Λασάνια να την εκμεταλλεύεται και να δοκιμάζει ένα σουτ, με την προσπάθεια του να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Καπράρι δεν αστόχησε για την Μπενεβέντο, έκανε μία κίνηση μέσα στην μεγάλη περιοχή της Ουντινέζε και πήρε την μπάλα, στέλνοντας της στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 11’ ο Λασάνια βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, έτρεξε και μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Μπενεβέντο, όμως ένας αμνυτικός πρόλαβε και τον έκοψε εγκαίρως, προτού εκείνος σουτάρει. Ο Ιταλός συνέχισε να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων, όμως στο 28’ έστειλε την μπάλα από κοντινή απόσταση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35’ ο Αρσλάν προσπάθησε να βάλει πάλι στο παιχνίδι την Ουντινέζε, όμως ο Μοντίπο σταμάτησε το σουτ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πουσέτο προσπάθησε να ισοφαρίσει για την Ουντινέζε, πήρε μία κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι στο 55’, η οποία πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 77’ ο Λετίσια διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, με ένα ωραία σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Ουντινέζε (Γκότι): Μούσο, Σαμίρ, Μπονιφάζι (Ντεουλοφέου 65’ “Τερ Αβέστ 73’”), Μπακάο, Ζεγκελάαρ, Περέιρα, Αρσλάν (Γουάλας 65’), Ντε Πολ, Λάρσεν, Πουσέτο, Λασάνια

Μπενεβέντο (Ινζάγκι): Μοντίπο, Λετίτσια, Τουία, Γκλικ, Μπάρμπα, Σκιαταρέλα, Ιονίτα (Νταμπό 60’), Ιμπόρτα (Φουλόν 70’), Ινσίνιε (Τέγιο 60’), Καπράρι (Σάου 81’), Λαπαντούλα (Ντι Σέριο 70’)

Ρόμα – Κάλιαρι 3-2:

Στο 11’ ο Βερετούτ πήρε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και σούταρε απευθείας, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κράνιο για το 1-0. Ο Κριστάντε είχε την ευκαρία να κάνει το 2-0 για την Ρόμα με μία ωραία κεφαλιά στο 30΄, όμως ο Κράνιο απέκρουσε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Κουμπούλα να απειλήσει από τον αέρα, όμως η κεφαλιά του Αλβανού αμυντικού κατέληξε στο κέντρο της εστίας και στην αγκαλιά του Μιράντε. Στο 35’ ήταν η σειρά της Κάλιαρι να απειλήσει την εστία του Μιράντε με τον Σιμεόνε, όμως ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και αυτή κατέληξε άουτ.

Ο Μιχιταριάν πέρασε με ωραία ατομική ενέργεια τους αμυντικούς της Κάλιαρι στο 52’, έκανε ένα σουτ το οποίο πήγε στο κέντρο της εστίας, με τον Κράνιο να μπλοκάρει με ευκολία την μπάλα. Η Κάλιαρι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59’ με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος πήρε μία πάσα από τον Όλιβα και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Λίγο αργότερα ο Σιμεόνε έχασε την ευκαρία να κάνει την ανατροπή για την Κάλιαρι, πήρε μία δυνατή κεφαλιά στο 62’ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 71’ ο Τζέκο δεν αστόχησε και έδωσε με προβολή το προβάδισμα στην Ρόμα, έπειτα από ωραία πάσα του Κάρσντροπ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι διεύρηνε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, καθώς έγινε δέκτης της μπάλας στην μικρή περιοχή και την «έσπρωξε» στα δίχτυα για το 3-1. Το μοναδικό που κατάφερε η Κάλιαρι ήταν με μειώσει σε 3-2 στο 90’ πάλι με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι.

Ρόμα (Φονσέκα): Μιράντε (Λόπες 74’), Κουμπούλα (Ιμπάνιεθ 63’), Κριστάντε (Σμόλινγκ 74’), Μαντσίνι, Κάρσντροπ, Βερετούτ, Ντελ Φρελ, Πέρες, Πέδρο (Πελεγκρίνι 63’), Μιχιταριάν, Τζέκο (Μαγιοράλ 78’)

Κάλιαρι (Ντι Φραντσέσκο): Κράνιο, Τσεπιτέλι, Γοδίν (Καλιγκάρα 85’), Ζάπα, Νάντες, Μαρίν Περέιρο 85’), Ρογκ (Όλιβα 15’), Λυκογιάννης (Σοτίλ 78’), Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε (Παβολέτι 78’)

Σαμπντόρια – Σαουόλο 2-3:

Η Σασουόλο δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να ανοίξει το σκορ, με τον Τραορέ να κερδίζει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή της Σαμπντόρια και να κάνει ένα σουτ στην κάτω δεξιά γωνία για το 1-0. Ο Καπούτο κατάφερε να βρει δίχτυα στο 34’ και να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουαλιαρέλα βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-1 για την Σαμπντόρια στο 55΄, με ένα ωραίο σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ στους γηπεδούχους, με την Σασουόλο να βρίσει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, με τους Καπούτο και Μπογκά να διαμορφώνουν με δύο γκολ στο 56΄και το 58’ το 3-1.

Ο Κεϊτά με ένα σουτ εκτός περιοχής στο 78’ απείλησε τον Κονσίλι, με την μπάλα να καταλήγει στο κέντρο της εστίας και στα χέρια του Ιταλού. Στο 84΄ο Κεϊτά κατάφερε να μειώσει σε 3-2 για την Σαμπντόρια, όμως έγινε αρνητικός πρωταγωνιστικής στην συνέχεια , καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 92’.

Σαμπντόρια (Ρανιέρι): Αουντέρο, Κόλεϊ, Τονέλι, Γιοσίντα (Λερίς 74’), Αουτζέλο, Θόρσμπι (Σίλβα 37’), Έκνταλ, Γιάνκτο, Ντάμσγκααρντ (Καντρέβα 73’ “Βέρε 82’”), Κουαλιαρέλα, Ραμίρες (Κεϊτά 73’)

Σασουόλο (Ντε Τσέρμπι): Κονσίλι, Μουλντούρ (Αϊχάν 73’), Κίρικες (Πελούσο 87’), Φεράρι, Κυριακόπουλος, Μανιανέλι (Ομπιάνγκ 59’), Λοκατέλι, Μπεράρντι (Χαρασλίν 87’), Τραορέ, Μπογκά, Καπούτο (Ρασπαντόρι 73’)

Σπέτσια – Τζένοα 1-2:

Η Σπέτσια άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό του αγώνα, με τον Ενζόλα να παίρνει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον Περίν να μην μπορεί να αντιδράσει και να γίνεται το 1-0. Η Τζένοα όμως δεν άργησε να απαντήσει, με τον Πάντεφ να βρίσκει με ωραίο τρόπο τον Ντέστρο και εκείνος να σουτάρει απευθείας, κάνοντας το 1-1 στο 15’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και από τι δύο ομάδες, με τον Μπεχραμί να μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή και να ανατρέπεται, με τον διαιτητή να ελέγχει το VAR και να δίνει πέναλτι υπέρ της Τζένοα. Ο Κρισίτο ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-1 για την Τζένοα στο 73’.

Σπέτσια (Ιταλιάνο): Προβέντελ, Μαρκίτζα, Σαμπό (Τέρτσι 46’), Έρλιτς, Βινιάλι, Έστεβες (Μπατρολομέι 75’), Ρίτσι (Πικιόλι 84’), Ματζιόρε (Πομπέγκα 75’), Φαρίας (Μαστίνα 61’), Ενζόλα, Γκιάσι

Τζένοα (Μπαλαρντίνι): Περίν, Γκολντανίγκα, Μπανί, Μασιέλο, Γκιλιόνε (Ζαπακόστα 63’), Λεράγκερ (Ζάιτς 63’), Μπαντελάι, Μπεχραμί (Ροβέλα 74’), Τσιμπόρα, Ντέστρο (Πιάτσα 83’), Πάντεφ (Σκαμάτσα 74΄)