overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Στο ρελαντί το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά και χωρίς να ιδρώσει ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας της ομώνυμης ομάδας με 2-0.

Το καθήκον του έκανε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας της ομώνυμης ομάδας με 2-0. Χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοση του αλλά και να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε τον στόχο του και η ρεβάνς στην Τούμπα αναμένεται διαδικαστικού χαρακτήρα αν δεν συμβει κάτι το κοσμοϊστορικό.  Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι», κάκιστο το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν το γρηγορο γκολ και στο 13′ ο Ράφα Σοάρες σέντραρε και ο Σάστρε σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο ρυθμός αυξήθηκε στο παιχνίδι και στο 25′ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε μια καλή ευκαιρία όταν ο Ράφα Σοάρες εκτέλεσε το φάουλ και ο Νάσμπεργκ έκανε την κεφαλιά με τον Μέντες να διώχνει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Λουτσέσκου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντέλια από τον Ασίγκμπα και ο Ολιβέιρα το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 0-1. Και ενώ οι «Θεσσαλονικείς» ήλεγχαν το παιχνίδι, στο 42′ η «Μαύρη Θύελλα» έχασε ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται. Ο Μπίσεσβαρ έκανε το λάθος με τον Μπακαγιόκο να παίρνει την μπάλα και να κάνει κούρσα 50 μέτρων μοίρασε αριστερά για τον Αρναρέλλη, που γύρισε για τον Ρόβα. Ο τελευταίος έστρωσε στον Μπακαγιόκο ο οποίος σούταρε εξ επαφής με τον Κοτάρσκι να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Δίχως κάτι το αξιοσημείωτο κύλησαν τα πρώτα λεπτά της επανάληψης για τις δυο ομάδες με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι πολύ αργός και την μεγάλη φάση να μην υπάρχει στο παιχνίδι. Μέσα σε όλα αυτά ο ΠΑΟΚ ήλεγχε τον ρυθμό έχοντας για πολύ ώρα την μπάλα στην κατοχή του χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα. Και ενώ το ματς στην επανάληψη ήταν κακό χωρίς καθόλου φάσεις, η πρώτη καλή στιγμή μετατράπηκε σε γκολ. Στο 78′ ο Μπράντον τρία λεπτά μετά την είσοδο του βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μέντες για να κάνει το 0-2 και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη αλλά και πρόκριση κατά πάσα πιθανότητα.

Καλαμάτα (Φραγκίσκος Κεράνης): Μέντες – Ασίγκμπα, Λουπάνο, Μπακαγιόκο – Μαβινγκά(86′ Άλβες), Κωνσταντόπουλος, Παπατόλιος(86′ Μπενίτεζ), Μόζερ(69′ Τάτος), Καραγκούνης – Ρόβας(86′ Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε(75′ Βιεϊρίνια), Κάργας, Νάσμπεργκ(58′ Κουλιεράκης), Ρ. Σοάρες, – Φιλίπε Σοάρες(65′ Σβαμπ), Αουγκούστο – Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ(65′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας – Ολιβέιρα(75′ Μπράντον)