overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Στο ρελαντί πρώτη η Ολλανδία

Χωρίς να ιδρώσει η Ολλανδία επικράτησε με 2-0 του Κατάρ και πήρε την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Ολλανδία επικράτησε με 2-0 του Κατάρ και κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική καθώς η ομάδα του Φαν Χάαλ ήταν σαφώς καλύτερη από τους αντιπάλους τους και εφτασε δίκαια στην επικράτηση. Μάλιστα την πρώτη θέση την πήρε καθώς επικράτησε με μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με την Σενεγάλη που νίκησε με 2-1 τον Ισημερινό.

Όπως αναμενόταν οι «οράνιε» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 4′ οι Κλάασεν και Μπλιντ δεν κατάφεραν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Οκτώ λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια των Κλάασεν και Χάπκο ενώ οι Καταριανοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και στο 26′ ο Ντεπάι είχε μια καλή προσπάθεια με το σουτ του να κοντράρει πάνω στα σώματα. Ένα λεπτό αργότερα οι Ολλανδοί συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τους Χάκπο, Κλάασεν και Ντεπάι με τον πρώτο να σουτάρει εκτός περιοχής και να κάνει το 1-0 με την υπεροχή να αποφέρει καρπούς. Η Ολλανδία μετά το γκολ του Χάκπο έχει κατεβάσει ρυθμό και κυκλοφορεί την μπάλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Φαν Γκάαλ. Στο 49′ συγκεκριμένα ο Ντεπάι σούταρε με τον Μπαρσάμ να αποκρούει και τον Ντε Γιονγκ από κοντά να κάνει το 2-0 και να δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους διοργανωτές να έχουν συμβιβαστεί με την ήττα και τους Ολλανδούς να μην φορτσάρουν ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να τους έχει ακυρωθεί γκολ στο 67′ με τον Μπεργκχάους ενώ στο 74′ ο Μπαρσάμ έδιωξε δυνατό σουτ του Ντάμφρις. Και όμως οι Καταριανοί δημιούργησαν ευκαιρία όταν ο Αφίφ έκανε σουτ από πλάγια με τον Νόπερτ να επεμβαίνει στο 80′. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με τους Ολλανδούς να ρίχνουν το τέμπο και να παίρνουν στο ρελαντί την νίκη-πρόκριση.

Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντούμφρις, Ντε Ρον, Ντε Γιονγκ, Μπλιν, Κλάαζεν(66′ Μπεργκχάουζ), Μέμφις, Χάκπο(66′ Γιάνσεν).

Κατάρ (Σάντσεθ): Μπαρσάμ, Μοχάμεντ, Μιγκέλ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ, Χαϊντός(64′ Μουντάρι), Μαντιμπό(64′ Ασάντ), Χατέμ, Αλί(64′ Μπαντιάφ), Αφίφ.