overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Στο ρελαντι η ΑΕΚ στα προημιτελικά

Χωρίς να ιδρώσει η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Κηφισιάς στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena» και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ένα ήσυχο και εύκολο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε άνετα με 3-0 της Κηφισιάς στην «Αγιά-Σοφιά-ΟPAP Arena»και προκριίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας . Η «Ένωση» στους 8 του θεσμού θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό με φάσεις και από τις δυο ομάδες, ο Αντρέ Αλμέιδα παρέτεξε τους «κιτρινόμαυρους» με πολλούς αναπληρωματικούς και ένας εξ αυτών, ο Μουστακόπουλος άνιοιξε το σκορ με γκολ για Όσκαρ.

Oι «κιτρινόμαυροι» με το καλημέρα και συγκεκριμένα στο 3′ έπειτα από λάθος των φιλοξενουμένων ο Φαν Φέερτ βρέθηκε σε θέση βολής με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 10′ ο Μάνταλος πάσαρε στον Φαν Φέερτ που έκαξε την σέντρα για τον Τσούμπερ ο οποίος πλάσαρε και έδιωξε ο Αγριμάκης. Επτά λεπτά αργότερα ο Μάνταλος γύρισε στον Φαν Φέερτ το πλασέ του όμως δεν βρήκε στόχο. Η Κηφισιά αρχίζει και βγαίνει μπροστά και στο 22′ απείλησε με τον Προβιδάκη διώχνει στην γωνία ο Στάνκοβιτς. Και στο 27′ ο Γαλανόπουλος έστρωσε στον Μουστακόπουλο ο οποίος με τρομερή μονοκόμματη βολίδα 10 μέτρα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 σε μια ΓΚΟΛΑΡΑ με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Στο 34′ ο Φαν Φέερτ έστρωσε στον Τσούμπερ που όμως δεν πλάσαρε σωστά. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και οι το ημίχρονο έληξε με την «Ένωση» να προηγείται.

Με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου και συγκριμένα στο 48′ οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν ο Ρότα έκανε την σέντρα και ο Ραντόνια ήρθε σαν τρέιλερ και με πλασέ έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έβγαλε τετ α τετ τον Τσούμπερ ο οποίος δεν πλάσαρε εύστοχα. Και ώσπου φτάσαμε στο 66′ και οι «Κηφισιώτες» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν όταν ο Τετέι έκλεψε την μπάλα από τον Τζαβέλλα και σούταρε από πλεονεκτική θέση με τον Στάνκοβιτς να επεμβαινει. Στην συνέχεια οι γηπεδουχοι ανέλαβαν δράση και στο δίλεπτο 76′-77′ να χάνουν δυο πολύ καλές ευκαιρίες . Αρχικά με το σουτ του Φερνάντες με τον Αγριμάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια και στην συνέχεια με τον Μάνταλο να βρίσκεται τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς ο οποίος απέκρουσε. Στο 82′ οι Φαν Φέερτ Φερνάντες και Μαχαίρας συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να δίνει στον τελευταίο που από κοντά εκανε το 3-0. Στο 91′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ του Κοσίδη πέρασε βασανιστικά αργά από την ρίζα της δοκού του Αγριμάκη ενώ το 3-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Ραντόνια(63′ Πινέδα) – Φερνάντες, Μουστακόπουλος(78′ Κοσίδης), Γαλανόπουλος, Τσούμπερ(65′ Μαχαίρας) – Μάνταλος, Φαν Βέερτ.

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης – Βαφέας, Μπαρμπόσα, Ποζατζίδης – Προβυδάκης(79′ Παναγιώτου), Παπασάββας (55’Κουιρουκίδης) ,Γκίνη, Να – Ταλάλ(55′ Πέιος) – Καλλέργης(70′ Παυλάκης), Τετέι(70′ Πρίτσας).