overfm.gr | Premier League | Στις καθυστερήσεις μίλησε η καρδιά της Άρσεναλ

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ επικράτησε με 4-2 της Άστον Βίλα στο «Βίλα Παρκ» και διατηρήθηκε στην κορυφή.

Μετά από τρία σερί στραβοπατήματα, η νίκη ήταν κάτι παραπάνω από μονόδρομος για την Άρσεναλ. Ώπερ και εγέννετω καθώς με δυο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε της Άστον Βίλα με 4-2 στο «Βίλα Παρκ» και διατηρήθηκε στην κορυφή με έναν αγωνα περισσότερο με τρεις βαθμούς μπροστά από την Μάντεστερ Σίτι.

Οι «χωριάτες» άνοιξαν το σκορ στο 5′ όταν από λάθος του Ζιντσένκο , ο Κας πήρε την μπάλα πάσαρε στον Γουότκινς που με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Στο 16′ οι «κανονιέρηδες» ισοφάρισαν σε 1-1 με ωραίο αριστερό σουτ του Σάκα ενώ η Βίλα ανέκτησε το προβάδισμα όταν ο Κοουτίνιο με χαμηλό σουτ στο 30′ έκανε το 2-1.

Στο 61′ ο Ζιντσένκο με ωραίο σουτ εντός περιοχής ισοφάρισε σε 2-2 . Στο 77′, ο Έντεγκααρντ είχε όλη την εστία στο έλεός του, από το λάθος του Κονσά, αλλά εκείνος πλάσαρε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η Άστον Βίλα έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν στο 83′ ο Μπέιλι με δυνατό σουτ από πλάγια θέση ανάγκασε τον Ράμσντεϊλ σε επέμβαση με τη μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι. Και στο 93′ ο Ζορζίνιο σούτρε με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι μετά στην πλάτη του Μαρτίνες και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-3. Και ενώ ο τελευταίος μαζί με τους συμπαίκτες του βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση, η Άρσεναλ βγήκε στην κόντρα και ο Μαρτινέλι μόνος του σε κενή εστία έκανε το τελικό 2-4.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Μορένο (78′ Ντουράν), ΜακΓκιν, Καμαρά, Λουίζ (66′ Μπαϊλί), Μπουεντία (66′ Ντεντόνκερ), Κοουτίνιο (64′ Ράμσεϊ), Γουότκινς (78′ Ντιν)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (80′ Τομιγιάσου), Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (90’+6′ Τίρνεϊ), Τζάκα (80′ Βιέιρα), Ζορζίνιο, Σακά, Έντεγκααρντ (90’+6′ Χόλντινγκ), Τροσάρ (69′ Μαρτινέλι), Ενκέτια