overfm.gr | Super League 1 | Στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και κέρδισε η ΑΕΚ

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε και κέρδισε τον Λεβαδειακό με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο πραγματοποιησε μέτρια εμφάνιση η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο και κατάφερε να επιβληθεί του Λεβαδειακού με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με αποτέλεσμα να περάσει στην δεύτερη θέση απέχοντας έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Οι νεοφώτιστοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο ώστε να κρατήσουν το μηδέν και τα κατάφεραν στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο μια ομάδα υπήρχε μόνο στο γήπεδο και αυτή ήταν η ΑΕΚ και έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Με την ομάδα της Λιβαδειάς να είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς μαζί με τον Ιωνικό.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αναγνωριστικό με την «Ένωση» να προσπαθεί να πάρει από νωρίς την κατοχή της μπάλας, αλλά και τους νεοφώτιστους να πιέζουν αρκετά ψηλά στο γήπεδο. Η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 20′ με τον Αραούχο να τσιμπάει την μπάλα και να σουτάρει αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.  Οι φιλοξενούμενοι ειχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δυσκολεύοταν να σπάσουν την καλά στημένη άμυνα των «Βοιωτών». Μάλιστα στο 42′ παραλίγο να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια οι «κιτρινόμαυροι» με τον Γκατσίνοβιτς να βρισκει με τακουνάκι τον Πινέδα και εκείνος να σουτάρει με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Με ευκαιρία της ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όταν στο 47′ ο Πινέδα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με την μπάλα να φτάνει στον Γκαρσία που πλάσαρε και η μπάλα αφού κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Αλμέιδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Όλα ξεκίνησαν από το κλέψιμο του Πινέδα που έδωσε στον Ελίασον και αυτός έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Γκαρσία έκανε το 0-1 λυτρώνοντας την ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα η «Ένωση» βρέθηκε μια ανάσα από το 0-2 με τον Αραούχο να σουτάρει έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Στο 66′ οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκατσίνοβιτς από τον Χαμόντ και ο Γκαρσία το μετέτρεψε σε γκολ για να γίνει το 0-2 και να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα για την νίκη. Αυτό το γκολ ξύπνησε τον Λεβαδειακό και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς όταν στο 72′ ο Μουτίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη αλλά πλάσαρε άουτ. Νέα καλή στιγμή για τους νεοφώτιστους στο 91′ με τον Αθανασιάδη να έχει μια καλή επέμβαση σε σουτ του Σκβάρκα αλλά τίποτα δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πανηγυρισε μια επαγγελματική νίκη.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Παναγιώτου, Βινίσιους, Λιάγκας, Μεχία, Χάμοντ(82′ Σκβάρκα), Νίκας, Τόρο(63′ Πέτρε), Μουτίνιο, Λούα Λούα(85′ Γιαννιώτας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Aθανασιάδης, Ρότα, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Πινέδα(72′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Ελίασον(79′ Μάνταλος), Αραούχο, Γκαρσία(91′ Γαλανόπουλος).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.