overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Στην εξέδρα ο Φερέιρα, έχασε το Σούπερ Καπ η Παλμέιρας [vid]

Με τον Αμπέλ Φερέιρα να έχει αποβληθεί από 38′, η Παλμέιρας έχασε το Σούπερ Καπ με 6-5 στα πέναλτι από την Φλαμένγκο.

Η Παλμέιρας ηττήθηκε από την Φλαμένγκο στον τελικό του Σούπερ Καπ της Βραζιλίας με 6-5 στα πέναλτι, ενώ ο Αμπέλ Φερέιρα ήταν στην κερκίδα το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχοντας αποβληθεί από το 38ο λεπτό της αναμέτρησης για έντονη διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Έτσι λοιπόν η «βερδάο», δεν κατάφερε να σηκώσει και τρίτο τρόπαιο φέτος, μετά την κατάκτηση των Κόπα Λιμπερταδόρες και του Κυπέλλου Βραζιλίας. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του τελικού ήταν 2-2.

Η Παλμέιρας προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βίεγκα, με την Φλαμέγκο να ισοφαρίζει στο 23′ με τον Γκαμπιγκόλ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Αρασαέτα έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Ο Βιέγκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 74′  και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έφερε το ματς στα ίσια. Στην διαδικασία των πέναλτι, οι μετέπειτα νικητές έχασαν το δεύτερο και το τρίτο, αλλά η Φλαμένγκο επικράτησε εν τέλη, κερδίζοντας το τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.