Διεθνή

Στη Λίβερπουλ η πρώτη κούπα της σεζόν!

Η Λίβερπουλ νίκησε (3-1) τη Μάντσεστερ Σίτι στον τελικό του Community Shield και πήρε την πρώτη κούπα της σεζόν

30.07.2022 | 20:59

Τι κι αν η Σίτι έχει τον Χάαλαντ; Η Λίβερπουλ βρήκε δίοδο προς τα δίχτυα τρεις φορές, έναντι μίας της Σίτι και κατέκτησε τον τίτλο του Community Sheild για φέτος. Σκόρερ ήταν οι Αλεξάντερ-Άρνολντ,Σαλάχ και Νούνιες ο οποίος άνοιξε από νωρίς λογαριασμό.

Στον αντίποδα ο Νορβηγός επιθετικός δεν βρήκε δίχτυα στο επίσημο ντεμπούτο του με την Σίτι. Είχε πάμπολλες χαμένες ευκαιρίες και ένα δοκάρι.

Η εικόνα του αγώνα

Το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ πάτησε καλύτερα δτο παιχνίδι και έκανε ότι ήθελε την Σίτι. Είχε την πρωτοκαθεδρία στις κινήσεις και απειλούσε συνεχώς την εστία των πολιτών.

Στο 4′ ο Σαλάχ πέρασε σαν σταματημένη την ομάδα της Σίτι και η μπάλα πέρασε εκτός.

Δέκα λεπτά μετά η Λίβερπουλ είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε τη σέντρα. ο Ρόμπερτσον έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 21ο λεπτό ήρθε και το γκολ με τον Άγγλο αμυντικό να κάνει ένα σουτ βολ πλανέ εκτός περιοχής με τη βοήθεια του Ακέ και έκανε το 1-0 στο ματς.

Στο 25′ η Μάν.Σίτι έφτασε κοντά στο 1-1. Ο Ντε Μπρόινε βγήκε από δεξιά, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Μετά την συμπλήρωση του ημιώρου οι πολίτες ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν δύο φορές . Αρχικά στο 34′ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, άντεηε στην πίεση του Ρόμπερτσον έκανε και το σουτ με τον Άντριαν να απομακρύνει. Εν συνεχεία σε σέντρα ο Νορβηγός δεν μπόρεσε να βάλει σωστά το πόδι του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 40’ Ο Μαχρέζ μπήκε από τα δεξιά, έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά και πάλι ο Άντριαν ήταν εκεί και απομάκρυνε τη μπάλα. Ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ «νίκησε» τον Αλγερινό επιθετικό και στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ενώ στο  64’ ο Νούνιες βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Έντερσον (έπειτα από ασίστ του Χέντερσον), όμως ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ «νίκησε» τον Ουρουγουανό επιθετικό, αποκρούοντας με το… κεφάλι!

Η Σίτι έφτασε στην ισοφάριση στο 70’. Ο Άντριαν «νίκησε» από κοντά τον Φόντεν, όμως ο Άλβαρεζ που… καιροφυλαχτούσε έκανε το 1-1, με το τέρμα του να κατακυρώνεται δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από τον σχετικό έλεγχο στο VAR.

Η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα και στο 83’ κέρδισε πέναλτι, όταν από την κεφαλιά του Νούνιες μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, ο Άκε έδιωξε με το χέρι. Ο διαιτητής Πόουσον τσέκαρε τη φάση στο βίντεο κι έδειξε την «εσχάτη των ποινών» με τον Σαλάχ να ευστοχεί απ’ τα έντεκα μέτρα, κάνοντας το 2-1 για τη Λίβερπουλ.

Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Λίβερπουλ έβαλε ο Νούνιες με κεφαλιά-ψαράκι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ασίστ του Ρόμπερτσον με το κεφάλι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάαλαντ απ’ τα τρία μέτρα… κατάφερε να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι άουτ, με τον Αντριάν εξουδετερωμένο.

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον
Κίτρινες: Άκε, Ντίας – Νούνιες

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ (74’ Μίλνερ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (73’ Έλιοτ), Τιάγκο (85’ Κεϊτά), Ντίαζ (90’ Καρβάλιο), Σαλάχ (90’+6 Τζόουνς), Φιρμίνο (59’ Νούνιες).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Κανσέλο, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (73’ Γκιντογκάν), Μαχρέζ (58’ Άλβαρεζ), Γκρίλις (58’ Φόντεν), Χάαλαντ.