overfm.gr | La Liga | Σταθερά ψηλά η Σοσιεδάδ

Σημαντική νίκη σημείωσε η Σοσιεδάδ επί της Αλμερία με 2-0 στο «Πάουερ Χορς Στάντιουμ» και συνεχίζει να είναι τρίτη.

Την φετινή εκπληκτική της πορεία συνεχίζει η Σοσιεδάδ επικρατώτας της Αλμερία με 2-0 στο «Πάουερ Χορς Στάντιουμ» και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Οι νεοφώτιστοι από την άλλη με αυτήν την ήττα παρέμειναν 13οι μαζί με Χετάφε και Βαγιαδολίδ.

Οι «Βάσκοι» απείλησαν πρώτοι στο 23′ με σουτ του Σέρλοθ που πέρασε λίγο άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ιγιαραμέντι στο 31′. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47′ ο Κούμπο σέντραρε από δεξιά και ο Σίλβα με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Έξι λεπτά αργότερα ο Σέρλοθ από δεξιά έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντο Μαρτίνεθ γράφοντας το 0-2 .

Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και στο 64′ Ντε Λα Οθ σούταρε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Πορτίγιο στο 80′.

ΑΛΜΕΡΙΑ: Φερνάντο Μαρτίνεθ, Έλι, Μπάμπιτς, Μέντες (75’ Πόθο), Ντε Λα Οθ, Ακιέμε, Μελέρο, Ρομπερτόνε (66’ Λατσάρο), Σουάρεθ (55’ Εμπαρμπά), Ραμαζάνι (66’ Ντιέγκο Σόουζα), Τουρέ (66’ Πορτίγιο)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ρίκο, Λε Νορμάν, Ελουστόνδο, Ιγιαραμένδι (81’ Γκεβάρα), Μερίνο (72’ Μαρίν), Θουμπελδία, Θουμπιμένδι, Σίλβα (81’ Ναβάρο), Κούμπο (72’ Ογιαρθάμπαλ), Σέρλοθ