overfm.gr | Premier League | Στα «σαλόνια» της Premier League η Νότιγχαμ Φόρεστ (vid)

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε της Χάντερσφλιντ με 1-0 στο «Γουέμπλεϊ» και πήρε την άνοδο στα «σαλόνια» της Premier League.

Μεγάλες στιγμές για τη Νότιγχαμ Φόρεστ η οποία επιστρέφει στην Premier League!

Το «Δάσος» επικράτησε με 1-0 της Χάντερσφιλντ στο «Γουέμπλει», μετά το αυτογκόλ του Κόλγουϊλ στο 43ο λεπτό.

Να σημειώσουμε πως η Νότιγχαμ, επιστρέφει μετά από 23 χρόνια και τη σεζόν 1998-99.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Νίκολς, Πίπα, Τόφολο, Χογκ, Ο’ Μπράιεν, Τόμας, Σαρ (57’ Ράσελ), Σινάνι (67’ Χολμς), Γουόρντ (67’ Ρόουντς), Κόλγουιλ, Λις.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Σαμπά (90’ λ. τρ. Χόρβατ), Σπενς, Γουόραλ, Κόλμπακ, Ντέιβις (66’ Σάριτζ), Ζινκερνάγκελ (74’ Λόου), Τζόνσον, Γέιτς, ΜακΚένα, Κουκ, Γκάρνερ.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Νότιγχαμ Φόρεστ μπήκε δυνατά και απεκτήσει γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού. Εκτός από την κατοχή και τον έλεγχο η Νότιγχαμ είχε και δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το «Δάσος» ήρθε στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Γέιτς. Ο ίδιος παίκτης είχε ξανά την ευκαιρία να σκοράρει στο 21ο λεπτό με σουτ αυτή την φορά. Οι «κόκκινοι» πήραν το προβάδισμα στα τέλη του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους ήρθε στο 43’ με αυτογκόλ του Κόλγουιλ. Η Χάντερσφιλντ είχε να επιδείξει στο πρώτο ημίχρονο μόνο ένα σουτ του Γουόρντ στο 38ο λεπτό το οποίο κόντραρε στα σώματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά, με την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη να έχει τον έλεγχο και να μην ρισκάρει. Παρολ’ αυτά οι «κόκκινοι» ήταν αυτή που είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν άλλο ένα τέρμα. Η πρώτη ευκαιρία στην επανεκκίνηση ήρθε στο 47’ για άλλη μια φορά με τον Γέιτς, ο οποίος έψαξε αρκετά το γκολ στο σημερινό παιχνίδι. Στην συνέχεια το «δάσος» είχε άλλες δύο καλές στιγμές με τον Γκάρνερ στο 60’ και με τον Τζόνσον στο 70ο λεπτό.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα η Νότιγχαμ έπαιξε πιο συντηρητικά και η Χάντερσφιλντ ανέβασε την απόδοση της καθώς ήταν η ομάδα που ήθελε το γκολ της ισοφάρισης. Παρολ’ αυτή την πίεση η Χάντερσφιλντ είχε μόνο μια ευκαιρία στο 94ο λεπτό του αγώνα με τον Ο’ Μπράιεν. Κάπως έτσι η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στην Premier League μετά από 23 ολόκληρα χρόνια.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.