overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικά το Καμερούν του Κούντε

Το Καμερούν πήρε τη νίκη κόντρα στη Γκάμπια (2-0) χάρις σε δύο γκολ του Τόκο Εκαμπί και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Το Καμερούν μπορεί να ζορίστηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι οικοδεσπότες επικράτησαν 2-0 της Γκάμπια και πήραν το πολυπόθητο εισητήριο για τους ημιτελικούς του Κόπα Άφρικα, δείχνοντας ότι θα πάνε για να σηκώσουν τη κούπα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν απειλιτικές φάσεις, ωστόσο καμία δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της άλλης. Έτσι έμεινε το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου. Βέβαια αυτό δεν διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το Καμερούν μπήκε δυνατά και στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Φάι «έσπασε» τη μπάλα στον Τόκο Εκαμπί, ο οποίος έκανε το 1-0. Μαλιστά, ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε και το τελικό 2-0.

Πλέον το Καμερούν περιμένει με ανυπομονησία την αναμέτρηση της Αιγύπτου με το Μαρόκο, από την οποία θα προκύψει ο αντίπαλος της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.